Международният ден на жените и момичетата в науката – 11 февруари, обявен от ООН с цел постигане на равен достъп до образование и възможност за реализация в науката.
За поредна година Медицински Университет - Пловдив събра хабилитираните преподаватели – професор и доценти – жени, жените учени с ОНС „доктор“ и зачислени в докторантура, както и всички, сътрудници, лаборанти, студенти от нежния пол, работещи активно в областта на науката.
Проф. д-р Пенка Стефанова срещаме след участието й в "Научно кафене", организирано от Медицински университет-Пловдив по повод Международният ден на жените и момичетата в науката. Един откровен разговор за предизвикателствата на времето и професията, за отдадеността и устойчивотта, в развитието на един от водещите специалисти по детска хирургия в България. На въпроса как една жена се изкачва толкова високо в една утвърдено мъжка професия, проф. Стефанова отгоаря:
- „В хирургията няма дами и господа, в хирургията има хирурзи. Има знания, възможности и огромен труд! Успехът винаги е съпроводен с лишения, дисциплина. Хирургията е магия, и тази магия е надделявала над умората.
Още от студентската скамейка, никой не можеше да ме разубеди в това, че искам хирургична дисциплина. Разбира се, имало е моменти на разочарования, на невероятна мъка и трудности, но, Слава на Бога, не съм се отказала! Казах ви – магия е! Но, когато скоро мои студенти ме попитаха, им казах, че не съм от хората, които искат да се върне времето назад. Не искам нито един ден назад, защото знам какъв неистов труд е било всичко! Но днес – удовлетворението е несравнимо с нищо!“
Проф. д-р Пенка Стефанова е началник на клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив.
Проф. Стефанова е водещ специалист по детска хирургия в България. Завършва медицина в Медицинския университет в Пловдив през 1983 г. Специалност по обща хирургия добива през 1989 г., а 2 години по-късно и по детска хирургия. Доктор по медицина става през 1996 г. През 2010 г. завършва Факултета по обществено здраве в Медицинския университет в Пловдив и става магистър по здравен мениджмънт. Преподава и води практически упражнения по детска хирургия на студенти в Медицинския университет в Пловдив.
След дипломирането си започва работа като асистент в клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. От 2008 г. е ръководител на клиниката. През същата година става доцент. Професор става през август 2014 г. Тя е председател на Българското дружество по детска хирургия и зам.-председател на Българското хирургично дружество. Член е на Световната асоциация по детска хирургия и на Европейската асоциация по детска хирургия.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..