Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Точно днес" - земеделие, здравеопазване и още нещо...

Снимка: Pixabay

Измина една седмица на обратите, седмица белязана със спорове за ротацията и протести. Седмица, чиито теми продължават с развитие и през през настоящата. 

След дни на пътни блокади земеделците се споразумяха с правителството и точно в понеделник предстои да подпишат споразумение. Детайлите по него се изчистваха и в неделния ден. И вместо договорките да обединят бранша те сякаш още повече го разединиха. Едните - спират с ефективните протестни действия, другите обаче и в първия работен ден за седмицата излизат с тежка техника по улиците. За земеделските бунтове, постигнатото споразумение и кризата в сектора говорим със Симеон Караколев, съпредседател на Националната козевъдна и овцевъдна асоциация и член на Българската аграрана камара. 

На фона на общественото недоволство управляващите се изправиха и пред въпроса - ще има ротация или нови избори? Ябълката на раздора се оказа постът на външния министър. Ще постигнат ли консенсус управляващите? Реалистичен сценарий или само заплаха са изборите 2 в 1? Анализ на тези и още политически въпроси прави политологът Ружа Смилова. 

В световния ден за борба с епилепсията Елена Крушкова ни запознава с проблемите на хората, които страдат от заболяването. Разговорът й е с Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.

Здравната тематика продължаваме и в разговор с Ирина Атанасова, началник на отдел Профилактика на болестите и промоция на здравето в РЗИ - Пазарджик. Поводът - седмица за безплатни изследвания за ХИВ/СПИН. 

Междувременно доклад показва, че затварянето на въглищните централи у нас ще спаси хиляди животи и ще спести милиарди от парите за здравеопазване. Според него от мръсния въздух е засегнат не само маришкия басейн, но и градовете по поречието на реките Марица и Струма. Повече за доклада ще научим от Десислава Микова от Грийнпийс - България. 

В минутите за култура ви разказваме за съвместен проект на Васко Василев и Академичния народен хор на АМТИИ - Пловдив в Испания. С подробностите ни запознава диригента на хора гл. ас. д-р Николай Гурбанов.

В понеделник започват и проявите за 151-та годишнина от гибелта на Васил Левски. За тях говорим с Дора Чаушева, директор на НМ "Васил Левски" - Карлово. 

Започваме след новините в 6 и сме до 9:30. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кристиян Владов в „Добро утро, ден!“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида.  Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..

обновено на 25.07.25 в 15:23

“Вход свободен” в последния петък на юли

Градът е полупразен, завладян от обичайната юлска жега. Тези, които сме още тук - най- коравите пловдивчани, разчитаме на утешителната вяра в августовската отпуска, пием ледени фрапета и благославяме наум изобретателя на климатика - почитаемият мистър Уилис Кериър. Днес в предаването освен свежа музика и интересни теми сме ви приготвили..

публикувано на 25.07.25 в 09:05

Прожектор към конфликтните и арт сцени "Точно днес"

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения ще разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 24.07.25 в 16:41

За нестандартните учители днес във "Вход свободен"

"Да бъдеш нестандартен учител, това често значи да вървиш по ръба" - думи на Станислава Йорданова, отличена в Националния конкурс за нестандартни учители организиран от Бургаски държавен университет “Проф. д-р Асен Златаров” и Департамент КПРПС - Бургас . Определя тази награда като "връх" в своя личен път на израстване!  Такова признание не се..

публикувано на 24.07.25 в 09:30