Предвидени са много прояви, като в столицата ще бъдат представени предложения за законови промени, които ще бъдат изпратени до комисаря по здравеопазване.
Пловдив също се присъединява към инициативата „Лилави светлини за по-голяма видимост“.
Точно в 18 часа сградата на Дома на културата „Борис Христов“ заедно и с други знакови сгради в страната ще светне в лилаво - цветът на хората с епилепсия по света.
Днес епилепсията се нарежда на четвърто място по значимост сред неврологичните заболявания в световен мащаб.
Веска Събева – председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия подчерта, че в България проблемите, с които се сблъскват болните и техните семейства не са малко. Един от основните е, че някои медикаменти за лечение на болестта се заплащат от Здравната каса до навършване на 18-годишна възраст на пациента. След това лечението става много трудно за болния.
Друг проблем, за който ще бъде алармиран комисарят по здравеопазването е, че рецептите, изписани от българските специалисти не се признават в ЕС. По думите й българските болни, ако искат да си закупят лекарство, което е нужно за качественото и по-добро лечение, но по една или друга причина медикаментът не се продава в България, не може да го направи в Чехия например и в други страни от съюза. Болният трябва да посети лекар от съответната държава и той да му изпише нова рецепта, което е доплънителен разход и създава трудности както на болните, така и на семействата им. Според Събева това е несправедливост и тук трябва и държавните институции да се намесят, за да се регулира процеса.
Тя допълни, че потребностите на болните и техните семейства не са се променили през годините. Основната им потребност - да бъдат напълно включени в обществото, все още не е задоволена.
Цялото итервю с Веска Събева може да чуете в прикачения звуков файл.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..