Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въглищните централи замърсяват и градовете около река Марица

Енергийният преход ще спести милиарди от здравеопазване и ще спаси хиляди животи

Въглищните централи у нас замърсяват не само регионите, в които се намират, но и страната, и съседните ни държави. Това сочи нов доклад, който чертае сценарии за отказа от въглища в България, както и какви са ползите за населението.

Според него финните прахови частици от маришкия басейн стигат до градовете по поречието на река Марица (Пловдив, Пазарджик) и отиват в европейската част на Турция.

Посочва се още, че ползите от прехода от въглищни централи към по-екологична енергия  са милиарди, спестени от здравна грижа и хиляди спасени животи.

Докладът анализира ползите от навременен и структуриран изход от въглищната енергетика, като разглежда три сценария. Единият е до 2038 г. и предвижда обемът на производството на въглища да се запази в мащаба от 2023 г., вторият – поетапен изход до 2035 г., основан на предложената от правителството пътна карта, а третият включва освен отпадането на мощностите за производство на електроенергия, и на топлофикациите.

“Въглищните централи имат инсталации за очистване, които обаче не могат да функционират оптимално заради лошото качество на горивото”, поясни Десислава Микова от Грийнпийс – България, по чиято поръчка международна научно-изследователска организация е изготвила доклада.

Тя добави, че някои от централите не могат да се спазят нормите за екологичност и затова са им направени отстъпки.

“С енергийния прехода енергийната ни система може да бъде конкурентна и много по-устойчива на различни външни ефекти.

Също така е възможност и за производство на енергията по-близо до мястото, където тя се консумира, т.е. да има по-малко загуби, да има по-голямо участие на самите граждани. Консуматорите да не бъдат разглеждани само като потребители, а да могат да участват в системата и като производители чрез възможностите, които тези енергийни източници предоставят”, каза Десислава Микова.

Според нея на страната ни е финансово по-изгодно да внася електроенергия, отколкото да я произвежда от лигнитните въглища в собствените си централи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52

Проблемите сред железничарите ексалират много бързо

В протестна готовоност са железничарите в страната.   Проблемът не е в БДЖ, а в Национална компания "Железопътна инфрастуктура",  уточни в интервю за Радио Пловдив председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев . Той отбеляза, че основните проблеми са изоставането в заплащането и липсата на кадри, които не са от днес, но сега са..

публикувано на 15.05.24 в 15:45