Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въглищните централи замърсяват и градовете около река Марица

Енергийният преход ще спести милиарди от здравеопазване и ще спаси хиляди животи

Въглищните централи у нас замърсяват не само регионите, в които се намират, но и страната, и съседните ни държави. Това сочи нов доклад, който чертае сценарии за отказа от въглища в България, както и какви са ползите за населението.

Според него финните прахови частици от маришкия басейн стигат до градовете по поречието на река Марица (Пловдив, Пазарджик) и отиват в европейската част на Турция.

Посочва се още, че ползите от прехода от въглищни централи към по-екологична енергия  са милиарди, спестени от здравна грижа и хиляди спасени животи.

Докладът анализира ползите от навременен и структуриран изход от въглищната енергетика, като разглежда три сценария. Единият е до 2038 г. и предвижда обемът на производството на въглища да се запази в мащаба от 2023 г., вторият – поетапен изход до 2035 г., основан на предложената от правителството пътна карта, а третият включва освен отпадането на мощностите за производство на електроенергия, и на топлофикациите.

“Въглищните централи имат инсталации за очистване, които обаче не могат да функционират оптимално заради лошото качество на горивото”, поясни Десислава Микова от Грийнпийс – България, по чиято поръчка международна научно-изследователска организация е изготвила доклада.

Тя добави, че някои от централите не могат да се спазят нормите за екологичност и затова са им направени отстъпки.

“С енергийния прехода енергийната ни система може да бъде конкурентна и много по-устойчива на различни външни ефекти.

Също така е възможност и за производство на енергията по-близо до мястото, където тя се консумира, т.е. да има по-малко загуби, да има по-голямо участие на самите граждани. Консуматорите да не бъдат разглеждани само като потребители, а да могат да участват в системата и като производители чрез възможностите, които тези енергийни източници предоставят”, каза Десислава Микова.

Според нея на страната ни е финансово по-изгодно да внася електроенергия, отколкото да я произвежда от лигнитните въглища в собствените си централи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54