Промени в статута на националните награди „Христо Г. Данов“ предлага Министерството на културата.
Каква позиция е добре да защити Пловдив, и как промяната с отпадането, напр. на литературната критика ще се отрази на наградите - разговор с Красимир Лозанов, маркетинг директор на издателство "Жанет 45".
Лозанов изброи редица критики към промените, които са качени за обществено обсъждане, на сайта на министерството. Той смята, че отдавна бе назряла нуждата да има промени в отровено слабия статут на националните награди "Христо Г. Данов".
"За голямата награда за цялостен принос са изрично изброени две категории организации, които ще номинират, това са професионално - творчески съюзи и неправителствени организации. Буди озадачение, защо например, университетите да не могат да предлагат кандидатура", заяви Красимир Лозанов. Според него не е формулирано адекватно и разписано ясно значението на категориите.
"Чудесно е, че се отваря категория за поезия. Най-накрая поезията се разграничава от прозата, обаче е въведена категорията за преводач, която е разделена - за преводач на поезия и за преводач на проза и драматургия. У нас на година се издават само 4-5 стихосбирки на чужди автори, така от комисията няма да имат между кой да избират", смята Лозанов. Той акцентира и над промяната да отпадне литературната критика от наградите така: "Защо да няма категория за оперативна критика? Защо тя да е в раздел "хуманитаристика"?
"Прав е Младен Влашки, който постави в "Преге" въпросите за анонимността на журито, това е пълно безобразие. Тези хора нямат ли характер и не вземат ли решения на базата на професионалната им и човешка съвест", попита още Красимир Лозанов. Преге - предаване за света на книгите, 10 - 16 февруари
Може да чуете разговора от звуковия файл:
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..