Медийният експерт Георги Лозанов коментира в програма "Ден след ден" предложените промени в Закона за електронните съобщения за ограничаване на достъпа до сайтове, които разпространяват дезинформация.
Според него това е европейска препоръка и част от стратегията на ЕП и трябва да залегне в законодателсвото на държавите, членки на ЕС. Той припомни, че това е третият опит, който се прави най-после да се приеме текст, който да даде гаранция за борба с дезинформацията, която в ситуация на постистина има изключително опасни последици.
" А именно да убеди хората в нещо, което да е против техния собствен интерес. И те да гласуват за нещо или за някого и след това да се окаже, че това не е било тяхната воля. Тук не става дума за предпазване или за санкциониране на едно или друго мнение, а става дума да предпазиш хората от реални заплахи , които могат да им се случат в живота", обясни Лозанов.
Той даде пример с Брекзит и разочарованието на част от хората във Великобритания, които са получили неточна информация за процеса и които са гласували за него и след това са разбрали, че това не е била тяхната воля.
"Сега например спокойно под натиска на руската пропаганда, може да се гласува за един практически диктаторски режим, който да има своите прояви в България. И някой ден, да дойде правителство лоялно към Путин, а не към нашите евроатлантически партньори", даде друг пример Лозанов
Той смята, че по тези хора, които сега реагират срещу закона е ясно кой засяга и са ясни зоните, в които той ще изиграе защитна роля.
По думите му и сега операторите на социалните мрежи в определени случаи при нарушаване на човешките права и определени стандарти прилагат санкция за прекъсване на достъпа на нелоялни профили.
"Стоим върху плаващи пясъци и са необходими мерки за защита на истината", каза Лозанов по повод казуса със самолета от Виена с емигранти и отзвука, който получи коментара на цифрата на пътуващите.
" Точно за това са нужни нови мерки за борба срещу дезинформацията или обратно казано за защита на истината. Включително и по отношение органите на властта. Този казус е очевиден и е достатъчно медийте да проявят настойчивост, за да стане ясна истината", поясни Лозанов.
Той е категоричен, че такива факти, които не подлежат на интерпретация се доказват лесно. Това е потвърждение от нуждата за много по-строги форми на регламентиране на източниците на информация, която да добива публичен достъп, смята още Лозанов.
Експертът смята, че едно и също съдържание трябва да бъде по един и същи начин регулирано в различните медиини платформи. Според него при сегашното законодателство традиционните медии са поставени в неконкуретна среда и неравнопоставеност.
Мнението му, относно отразяване на казуса "Нотариуса" и ефектът от интервюто на Путин - може да чуете в интервюто, което
в прикачения звуков файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..