Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мълчанието от еврейската история оставя опасни капани

Размисъл на една травматична тема от жестоко време предлага журналистката и авторка на книгата „За евреите и други демони. Епохи, етюди, есета“ Еми Барух.  Тя излезе на книжния пазар с печата на издателство "Жанет 45". За човешкия път, който изминаваме, идвайки от „века, който дефектира, заради неспособността ни да съхраним и пренесем мълчанието“ около около болезнените факти, наред с крясъка и начина, по който разказваме собствената си история – интервю с авторката. 

Еми Барух: "Във всеки един от нас има много личности. Има свои демони, с които ние се учим да растем, да прокарваме своята пътека в живота и да се срещаме с демоните около нас. Тази фигура на двойнствеността, която е двойнственост за всяко мислещо същество,  има симпатична закачка към човека и към неговите страхове - към самия него и към неговите опити да бъде адекватен на времето, в което живее.

На темата за евреите и тяхната хилядолетна история са написани толкова много книги от проникновени учени, че ми е неловко да се нареждам между тях. Но моята професия е журналистиката, а журналистът се опитва да бъде мост между онова, което учим и знаещи и посветени хора в определена материя са създали, и между по-широката аудитория, която да възприеме по определен начин написаното. 

Когато се говори за  конфликтни исторически периоди, определени неща се премълчават. Травматичната страна на гонения човек, на преследвания човек, без значение дали си евреин, арменец или китаец, когато ти си обект на травма, не искаш да я предадеш на  поколението след геб, за да не създадеш повтарящия се комплекс на живеене.

В това мълчание, което обгражда травматичните периоди от еврейската история, има все още неразказани страници. Колкото повече се отдалечаваме от най-травматичния 20-ти век в историята на евреите, толкова повече свидетелите си отиват и това мълчание остава с пластове, които, ако не успеем да разгърнем, остават опасни капани след нас".

Интервюто - звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Недялко Славов представя "Илюзионистът"

Новата книга „Илюзионистът” на един от най-успешните съвременни български автори Недялко Славов ще бъде представена тази вечер в Пловдив. Премиерата ще се състои в Литературния салон на читалище "Алеко Константинов". Литературната критика определя романа като многопластов, увличащ и  завладяващ.  Писателят и блогър Иван Стамболов казва за книгата:..

публикувано на 18.12.24 в 08:09

Изложба "Малък формат" откриват в галерията на ДПХ

Тази вечер от 18 часа е откриването на изложба "Малък формат", в галерия "ДПХ", на бул. "Цар Борис III Обединител" 153.  Изложбата е организирана около концептуалната рамка, работите да бъдат с размер до 30/30/30 см. Малкият формат може да бъде обхванат с поглед изцяло от близка дистанция. Той предполага приближаване, вглеждане. Въздейства..

публикувано на 17.12.24 в 16:37

Преге - предаване за света на книгите, 14 - 20 декември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 14. 12. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Хенрих Сенкевич. Кръстоносци. 722 стр., тв. к., ок. 5А, Хермес, 2024. Юджин О Нийл. Лед наш грядущий. 236 стр., 3А, Панорама, 2025. Хан Канг. Вегетарианката. 216 стр., 2-ро изд. ок. „А..

публикувано на 17.12.24 в 13:35

Личностите на Съединението в новия календар на РИМ-Пловдив

Новият календар „ Личностите на Съединението “ излезе през месец декември. Директорът на Регионалния исторически музей-Пловдив Стоян Иванов подчерта, че селекцията на картини, снимки и текст са специално подбрани. Регионален исторически музей представя тематичния календар за 2025 година, посветен на 140-годишнината от Съединението на България...

публикувано на 17.12.24 в 11:07

Атанас Москов показва изложбата "Живот" в галерия "Възраждане"

"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..

публикувано на 17.12.24 в 07:26