Размисъл на една травматична тема от жестоко време предлага журналистката и авторка на книгата „За евреите и други демони. Епохи, етюди, есета“ Еми Барух. Тя излезе на книжния пазар с печата на издателство "Жанет 45". За човешкия път, който изминаваме, идвайки от „века, който дефектира, заради неспособността ни да съхраним и пренесем мълчанието“ около около болезнените факти, наред с крясъка и начина, по който разказваме собствената си история – интервю с авторката.
Еми Барух: "Във всеки един от нас има много личности. Има свои демони, с които ние се учим да растем, да прокарваме своята пътека в живота и да се срещаме с демоните около нас. Тази фигура на двойнствеността, която е двойнственост за всяко мислещо същество, има симпатична закачка към човека и към неговите страхове - към самия него и към неговите опити да бъде адекватен на времето, в което живее.На темата за евреите и тяхната хилядолетна история са написани толкова много книги от проникновени учени, че ми е неловко да се нареждам между тях. Но моята професия е журналистиката, а журналистът се опитва да бъде мост между онова, което учим и знаещи и посветени хора в определена материя са създали, и между по-широката аудитория, която да възприеме по определен начин написаното.
Когато се говори за конфликтни исторически периоди, определени неща се премълчават. Травматичната страна на гонения човек, на преследвания човек, без значение дали си евреин, арменец или китаец, когато ти си обект на травма, не искаш да я предадеш на поколението след геб, за да не създадеш повтарящия се комплекс на живеене.
В това мълчание, което обгражда травматичните периоди от еврейската история, има все още неразказани страници. Колкото повече се отдалечаваме от най-травматичния 20-ти век в историята на евреите, толкова повече свидетелите си отиват и това мълчание остава с пластове, които, ако не успеем да разгърнем, остават опасни капани след нас".
Интервюто - звуковия файл:
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..