Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онкозаболяванията при децата са лечими до 90 процента

Датата 15-ти февруари свързваме с Международния ден в подкрепа на децата, болни от рак. Идеята е на този ден да се разпространи убеждението, че всяко онкоболно дете заслужава възможно най-добратат медицинска и психологическа грижа. 

"Злокачествените заболявания при децата са множество и много различни от тези - при възрастните.  Всяко едно от тях принадлежи към групата на редките болести. Годишно от тях заболяват между 150 и 200 деца. Това са заболявания, за които се мисли по-рязко , затова насочеността по тази тема е много важна, защото понякога се стига до по-късно поставяне на диагнозата.  Най-честото от тези заболявания - острата лимфоплазна левкемия е лечимо в много висок процент от случаите в наши дни - 80,90% от децата могат да бъдат излекувани още с лечение на първа линия и да забравят, че са били болни от злокачествено заболяване." Това заяви проф. д-р  Мария Спасова - началник на Звено по детска онкохематология към клиниката по педиатрия в УМБАЛ "Св.Георги".

По думите й между  поставената диагноза в никакъв случай не е равна на обреченост. Засегнатите деца могат да имат внуци от това дете с цената на продължително и сложно за цялото семейство лечение.

Проф. Спасова уточни, че лечението в България следва международни и европейски протоколи. Методите на лечение са различни, в зависимост от диагнозата - дали става въпрос за болест на кръвта - левкемия, или солидни злокачествени тумори.. 

"При левкемия единственото лечение е химиотерапия, като се следват утвърдени протоколи в трите центъра в страната - София, Пловдив, Варна.

При солидни тумори лечението е комплексно и това прави сложността на лечение по-висока, защото трябва различни екипи във времето да се намерят в лечението на децата и те да бъдат координирани."

Семействата не са обременени с доставянето на  лекарства, защото има утвърдени механизми дори за нерегистрираните. Те се заплащат от НЗОК, а единственото, което се изисква от семейството, е да подаде допълнително документи за доставянето им. Съществува и механизъм, по който се предоставят и скъпоструващи и иновативни терапии, когато тяхната ефективност и безопасност са  доказани с научни данни.

"Така че  утвърдени механизми в страната има, независимо от липсите и тези механизми работят добре".

Една от основните причини пациентите да изберат лечение извън страната, е недобрата информираност за възможностите за лечение в България и съществуващото недоверие към здравната система, което невинаги е оправдано. В случаите на необходимост, когато медицински се налага и би било по-добре нещо да бъде направено в чужбина, самите ние инициираме подаване на документи към НЗОК. Тогава лечението също се заплаща с публични средства."  

Интервюто - звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34