Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родственик на Левски откри в дома си ценни документи

Те са подредени в изложба в Историческия музей в Карлово, която се открива утре

Стефан Караиванов е родственик на Васил Левски по линия на първия братовчед на Дякона - Васил Караиванов. Той е племенник на майката на Апостола Гина Караиванова – Кунчева. 

От години семейството на Стефан живее в Караивановата къща, която се намира в Старо Карлово.

Оказва се, че старинната къща е не само дом, а и своеобразен трезор за ценни съкровища от времето на Левски. В нея семейството открива много ценни документи и писма, оръжия, предмети от времето на Освобождението. 

"Едно от най-ценните неща е писмо, свързано с ушиването и предаването на знамето на Априлското въстание от Мария Ганева от Карлово. Тя ушива знамето и го предава в Караивановия хан на Бенковски и Каблешков. Знаете, Априлското въстание избухва по-рано, знамето на Райна Княгиня не е готово и така бунтът тръгва със знамето на Мария Ганева", разказа Стефан Караиванов. 

В архива има много документи на опълченци, на поборници - имената им, награди, медали, снимки, часовници и др. Друг ценен документ удостоверява, че карловец спасява самото Самарско знаме на Шипка. 

Сред артефактите са и автентични оръжия от времето на Васил Караиванов, който участва в 3 войни. 

"Архивът, който открихме, се подготвя да бъде издаден в книга, съвместно с Историческия музей", обясни Стефан Караиванов. 

Той допълни, че в самата къща имало и много оръжия от времето на Левски. Обаче след 9 септември 1944 г. някой докладва, че има складирано оръжие, идва милиция, арестуват баба му, отварят миндера и изземват много пушки. 

"Предполага се, че една от тях е била и пушката на Левски, която единствена била с 2 седефа на дръжката. Тя обаче е безвъзвратно загубена", обясни Караиванов. 

Най-важните и ценни документи, предмети, оръжия са подредени в Историческия музей в Карлово. Изложбата се открива на 16 февруари от 11.00 ч. в музея. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Планинският филмов фестивал отново ще е в Пловдив

За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...

публикувано на 22.07.25 в 09:33

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Откриват изложба живопис на художници от 60-те години

Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев.  Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“.  Разгледани ще могат да бъдат и..

обновено на 20.07.25 в 08:08