Родителите искат децата им да получат от образованието си както знания и умения, които да са им полезни в живота, така и ценности и собствен морал. Това сочи ново национално представително изследване на Асоциация Родители за нагласите на родителите към българското образование „Българското училище – погледът на родителите“.
За програма "Точно днес" социологът и ръководител на изследването Давид Кюранов уточни, че макар и общо позитивно настроени към училищното образование, родителите дават ясна заявка, че промяна в него трябва да има – това подкрепят общо 84%, като за повече от половината респонденти тя трябва да е цялостна (57%).
Средната оценка, която образованието в училище получава от родителите днес, е добър (4,31), като най-ниската оценка е в столицата (4,18), а най-високата – в селата (4,40), сочат данните от проучването.
По думите на Кюранов родителите очертават няколко проблемни точки. На първо място се посочва дисциплината на учениците (45%), което от една страна показва, че за самите родители е трудна задача да овладяват поведението на децата си, особено от тийнейджърска възраст нататък, а, от друга – че са склонни към повече възможности учителите да наказват децата в училище.
“Когато стане въпрос за дисциплина, не трябва да забравяме, че имаме образователна общност от трима основни партньора, като най-важният са учениците. Първата крачка е да уточним каква е представата за дисциплина на учителите от една страна и на родителите от друга, както и каква е представата на учениците за това какво е добро поведение и оценка на собственото им такова”, коментира Кюранов.
На второ място като проблем е поставен учебният материал (40%), който според родителите е 1) твърде много, 2) зле поднесен, и 3) разпределен сред твърде много учебници.
“Тези разкрития по отношение на учебния материал не ни изнанадват, те се появяват периодично в много изследвания. Твърде много учебен материал, твърде много учебници, претъпкана и претоварена програма – такава е оценката на родителите”, заяви Кюранов.
Родителите, които се занимават с училището на детето, често са поставени в трудна за разрешаване дилема – как да мотивират децата си да учат, без едновременно с това да загубят доверието на децата си и споделянето помежду им. Изследването показва, че, докато децата с лекота споделят за училищни дела с родителите си, то, когато стане дума за живота им онлайн, децата ревностно го пазят за себе си, което създава предпоставки да се сблъскат с различни опасности и да не споделят за това.
Данните показват също така, че учителите получават висока оценка от родителите по редица параметри – добра подготовка, преподавателски умения, уважение към деца и родители, внимание към децата. Родителите твърдо заявяват, че биха определили 70% от учителите на децата си като „добри учители“, а основният проблем, свързан с учителите, според родителите е липсата на млади преподаватели.
Проучването е проведено в периода септември – октомври 2023 г. с 807 родители от цялата страна. Реализирано е от Асоциация Родители със съдействието на изследователска агенция „Ноема“. Проучването e представително за родителите, които основно отговарят за образованието на детето.
Интервюто с Давид Кюранов е в прикачения звуков файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..