Перущица е с най-много неграмотни на възраст 15-24 години - те са 28 процента от жителите на общината. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика, в който се прави оценка на разпределението на неграмотните по общини и по възрастови групи.
Неграмотността е най-често срещана сред хората в активна трудова възраст, особено в Югоизтока. Анализаторите подчертават, че за връщането на по-възрастните към усвояването на фундаментални умения като четене и писане отговорност трябва да имат бюрата по труда и работодателите.
В анализа на Института за пазарна икономика се подчертава, че очаквано заради подобрения в обхвата на образователната система, делът на неграмотните сред населението под 14-годишна възраст е относително нисък за цялата страна – 1,26%, но достига 11% в община Твърдица, и по 10% в Крушари и Мъглиж.
Има няколко видими клъстера с висока неграмотност сред децата в училищна възраст – в района на Сливен и Ямбол, както и край Кърджали, Добрич и Силистра. На тези места училищното образование все още видимо среща проблеми с обхващането на всички деца, както и с качеството на образование, посочват анализаторите.
В групата 15-24 години се оформя клъстер в района на Ловеч, както и няколко общини около Пловдив.
При 25-34-годишните това географско разпределение се запазва, има значително по-висок дял на неграмотните в малки общини около Пловдив и Стара Загора, както и отделни общини по границата със Сърбия.
В групата на 35-44-годишните е най-високият среден дял за страната – над 1,6 на сто, като той е значително по-висок практически в цялата Югоизточна и Североизточна част, в значителни части от Северния централен район, като има значително струпване на общини с над 10% неграмотни в районите на Сливен, Ямбол и Стара Загора.
Разпределението е аналогично и при 45-54-годишните, където средната стойност за страната е близо процент и половина. Сред по-възрастните неграмотните намаляват до под 1% за групите на 55-64 и 65 и повече години, като и те следват аналогично географско разпределение.
2025 червени яйца боядисаха на Велики четвъртък в Бачковския манастир. Доброволци от Пловдив, Бачково и Банско се включиха в боядисването на яйцата. Според традицията яйцата се багрят в червено, тъй като символизират кръвта на Иисус Христос. Доброволци разказаха, че при варенето на яйцата нито едно от тях не се спуква или чупи. Според..
На днешния Велики четвъртък над 180 деца се включиха в боядисването на великденски яйца в двора на митрополитския храм "Света Марина" в Пловдив. За 16-та поредна година то се организира от Пловдивската света митрополия с благословията на митрополит Николай. Тази година децата бяха посрещнати от епархийския духовен надзорник архимандрит..
Пролетната залесителна кампания в Пловдив завърши успешно с 440 новозасадени дръвчета и близо 6000 храста. Дейностите бяха организирани от ОП „Градини и паркове“, като залесителни екипи работиха във всички райони на града. Залесени бяха ключови градски пространства и пътни артерии, включително продължението на парк „Лаута“, по бул. „Никола..
Живеещите в Дома за стари хора „Василий Велики“ в Пловдив ще бъдат настанени в бившата Белодробна болница. Преместването се налага за година заради основния ремонт, който ще бъде направен на Дома. Предложението на заместник-кмета Николай Бухалов ще се гледа на сесия на Общинския съвет идния четвъртък. В Дома за стари хора живеят около 160 души,..
Пиян и без книжка шофьор предизвика катастрофа на главния път Пловдив – Хасково. Инцидентът е станал в района на комплекс „Кемера“, където лек автомобил „Опел“ ударил странично изпреварваната от него „Тойота“. Блъснатата кола изхвърчала от шосето и се ударила в крайпътно дърво. В болница с различни травми са настанени пътуващите в нея..