Кметът на Пловдив Костадин Димитров предлага пространството, заключено между улиците “Лейди Странгфорд“, „Ангел Букурещлиев“ и “Цариброд", да носи името „Площад „Театрален“. В далечната 1881-ва година на това малко площадче, което се намира под Сахат тепе и до Римския стадион, се създава първият професионален театър в България, наречен тогава Театър "Люксембург". Той носи името на хотела, в чийто двор двама французи създават отделна сграда за театрални представления. Впоследствие театърът се мести на сегашното си място.
Проектът за новия площад е публикуван на сайта на община Пловдив, а идеята за него е на директора на Пловдивската драма Сюзанна Василевска.
В интервю за Радио Пловдив Василевска разказа, че след създаването на Музея на театъра миналата година, мечтата на екипа на Драмата е да се даде име на площада за опазване на театралната памет не като „еднопосочен акт на патриотичност“, а като мисия, която искат да следват и развиват в бъдеще.
Обособяването на площад „Театрален“ ще бъде начин да се опази паметта за славната история на първия български драматичен театър, като се продължи и предаде традицията към бъдещите поколения артисти, режисьори и театрали, призвани да създават най-новата история на един от най-значимите държавни културни институти в гр. Пловдив.
Ако Общинският съвет вземе решение за именуването на площад "Театрален" в навечерието на Световния ден на театъра – 27 март, ще се отдаде дължимото признание на творците, занимаващи се с театрално изкуство в Пловдив.
От театъра ще разговарят със собствениците на имоти в това пространство за поставянето на табела, чието изработване ще бъде финансирано със средства на Пловдивския драматичен театър. На самото площадно пространство няма адресно регистрирани граждани и в следствие на именуването му няма има последващи въздействия, свързани със смяна на лични документи и допълнителни плащания за живущите в района.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..