Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 4 години българите стигат стандарта на живот в ЕС

| обновено на 21.02.24 в 09:43
Снимка: БГНЕС

До 4 години българите могат да достигнат стандарта на живот на европейците, прогнозира Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Според последния анализ на института само 8% ни делят от това да достигнем 70% от средната покупателна способност на гражданите на ЕС. 

Българската икономика догонва европейската с по 2% на година въпреки кризите от последните три години. Ако запазим  темповете на догонване от последните три години, границата от 70% на покупателната способност може да бъде достигната през следващите 4 години. Според анализатора след достигането й скоростта на догонването се увеличава.

Петър Ганев подчерта, че макар последните 35 години България да преживя две хиперинфлации, това не е  попречило на страната ни да догонва с ускорени темпове покупателната способност на останалите страни - членки на ЕС.

"Проблемът ни е твърде ниската база, от която тръгнахме. Получи се така, че ни трябваха цели две десетилетия, за да вдигнем паритета на покупателната способност от 29%  до 60% от средното за ЕС.

Дори и в една година да минеш някои от другите страни трябва да продължим да подържаме тази икономика, за да задържим нивото. Трябва да се опазим от макроикономическия крах от 1997 г.", коментира Ганев и добави, че според него такава опасност няма.

Коментира още, че България за да увеличин напредъка и после да задържим стабилността трябва да поддържаме политики, които правят страната ни по-конкурентноспособна - политики свързани с инвестиции, физически капитал, образование и здравеопазване. 

Сред факторите, които топят разликата в доходите в Източна и Западна Европа са ниските данъци и цени.

По-големият доход не означава автоматично, че човек може да си позволи повече, тъй като разходите за живот варират в различните държави, подчерта Петър Ганев. 

Добави и, че Гърция през последните години губи от покупателната си способност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Туризмът е напълно подготвен за еврото

Българският туристически сектор е напълно готов за присъединяването към еврозоната и не се очакват никакви сътресения. Това е основният акцент, който постави проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози в туризма, в интервю за Радио Пловдив. Според експерта, работата с европейската валута е рутинна за бранша.  "..

публикувано на 18.11.25 в 16:09
Лидия Шулева

Промени в бюджет 2026 между двете четения няма да има

Бюджет 2026 е компромисен и трудно реализуем. Голяма част от параметрите му няма да се срещнат с действителността. Това коментира Лидия Шулева , бивш вицепремиер и бивш министър на труда и социалната политика и на икономиката. Въпреки това според нея промени в него между двете четения няма да има, тъй като Новото време, които са един..

публикувано на 18.11.25 в 15:42

Правят разяснителна кампания за новите контейнери в Тракия

Когато прилагаш нов модел на събиране на боклуците ще има някакъв процес на адаптация като ние ще анализираме сигналите, за да подобрим услугата . Това заяви за Радио Пловдив кметът на район „Тракия“ Георги Гатев по повод публикациите в социалните мрежи и недоволството на жители на района, че около новите контейнери има натрупване на..

публикувано на 18.11.25 в 15:39

Над 80% от българите смятат, че демокрацията у нас не е истинска

По четирима от всеки петима българи се съгласяват, че преходът не е свършил и че демокрацията у нас още не е истинска. Това сочи проучване на агенция „Мяра“. Наблюденията идват на фона на отбелязаната наскоро 36-а годишнина от началото на демократичните, пазарни и прозападни промени в България, допълват социолозите. Данните са от независим..

публикувано на 18.11.25 в 14:43

Бавят обезщетения на учители по национална програма

От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" алармират за  сериозно напрежение сред учителите заради забавени плащания по национална програма. Днес те са изпратили писмо до министъра на финансите Теменужка Петкова с настояване проблемът да се реши своевременно.  "Напрежението е породено от факта, че Министерството на финансите не е одобрило три..

публикувано на 18.11.25 в 14:22