Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отварят за посещения и сграда "Ирини" от 18 април 2024 г.

| Интервю

С директора на ОИ "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева каним децата и родителите на традиционните работилници за мартеници в Стария град, които ще се проведат тази събота и неделя. Входът е свободен. Работилничките ще се провеждат в къща Стамболян и в къщата на д-р Стоян Чомаков на ул. "Съборна".

Говорим и за Епископската базилика, която попада сред 100-те национални обекта, от тази седмица. Доц. Кантарева съобщи, че се радват на новината, че Епископската базилика на Филипопол и късноантична сграда "Ирини" са включени в стоте национални туристически обекта на страната. 

От "Старинен Пловдив" не са кандидатствали за включване в списъка. Решението е взето на заседание на Координационния съвет на емблематичното Национално движение „Опознай България - 100 национални туристически обекта" с участието на министъра на културата Кръстю Кръстев, зам.-министъра на туризма Ирена Георгиева, представители на държавни институции и др. Актуализираните книжки с печати и за новите обекти ще бъдат налични след 1 април 2024 г.

Скоро ще приключи ремонтът на късноантичната сграда "Ирини", която до миналата година се стопанисваше от Жорж Трак. Ремонтира се още климатичната инсталация, осветлението. Очаква се предписание и протокол от комисия, от Министерството на културата за аварийни дейности по спасяване и опазване на мозайките, каза доц. Кантарева. 

Общината върна собствеността си и вече подготвя програма за отварянето на обекта. Това ще е поредният обект на "Старинен Пловдив", отворен за посещения и там ще се провеждат културни събития. 

Общината предвижда специално събитие на 18 април 2024 г. по откриване на сграда "Ирини" в Археологическия подлез на Пловдив. Така се обединяват серийни обекти, в мозаечния маршрут, които включва сграда "Ирини", Епископската базилика на Филипопол и Малката базилика. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

обновено на 28.09.24 в 10:17

"Галактическа фантазия" на Георги Черкин в Античния театър

Концертът – спектакъл „Галактическа Фантазия“ на пианиста Георги Черкин ще бъде представен на сцената на Античния театър в Пловдив от 20 часа тази вечер. Това е първият авторски концерт за пиано и оркестър на Георги Черкин, който ще бъде изпълнен с младите музиканти от „Тайният Оркестър“.  ''Галактически концерт'' е симфонична поема с космически..

публикувано на 28.09.24 в 08:07

С Ваня Николова и "Забравени легенди" по пътищата на доброто

Историкът и журналист от Пазарджик Ваня Николова е готова с втората си книга, която предстои да бъде отпечатана до месец.  В нея, под заглавието “Забравени легенди“ тя e събрала различни материали, свързани не само с интересни места в Пазарджишко, както направи в първата си книга, но пише и за своите впечатления и познания, свързани с..

публикувано на 27.09.24 в 16:56

Станимир Видев с изложба в "Червеното пони"

Изложба живопис на Станимир Видев се открива в пловдивската галерия „Червеното пони“ в Стария град.  Авторът е нарекъл експозицията си „Почти абстрактно“.

публикувано на 27.09.24 в 06:27

Пловдив е домакин на "Фасада видео фестивал"

Днес започва 15-ото издание на международния фестивал за късометражно кино и видео арт „Фасада видео фестивал“ , съобщават организаторите от сдружението „Изкуството днес“.  Мястото на прожекциите, по традиция, е в Лапидариума в Стария град на Пловдив. Тази година програмата включва 32 творби от 21 държави. Журито направи своя избор измежду..

публикувано на 27.09.24 в 06:23