"Националната награда "Христо Г. Данов" се радваше при създаването си в продължение на години на голям авторитет. Сега предлаганите промени отнемат част от този авторитет. Предложено е да отпадне критиката, което като позиция на Пен клуба, ми се струва недопустимо - критическите позиции са естествена и неотделима част от цялостния литературен процес". Това заяви Мирела Иванова - писател, поет, драматург и носител на Наградата "Христо Г. Данов". Тя е сред 17-те писатели и поети от ПЕН клуба, които се обявиха против промените в статута.
По думите й, когато се говори за прозрачност, трябва да се има предвид кои са членовете на журито, което присъжда тази награда. "От един момент нататък обаче се създаде усещането, че има задкулисие и в литературните награди и страховете, че някой може да застане с името си и да бъде атакуван, са напразни. Всеки от сериозните литератори и писатели има високо разбиране за литературата и нейната стойност, значение и място и винаги би имал доблестта да стои с името си зад литературата, а не - като неин фигурант".
Иванова подчерта още, че всяко издателство може да издаде няколко хубави книги, които да участват в състезанието и затова ограничения в номинацията на издателствата не би следвало да се допускат.
"Дори и големите издателства понякога имат празни години, докато някое малко издателство бе могло да създаде литературна сензация. Тези ограничения пречат на естествената подборка и проявление на литературните явления".
На въпрос, защо напоследък част от престижа на наградите "Христо Г. Данов" се позагуби, Иванова подчерта, че е създало усещането за договорки в едно напълно анонимно и неясно жури с различни критерии от високолитературните.
"На второ място, наградата спря да бъде популяризирана. Това е Национална награда, тя се дава от голяма и значима институция - Министерството на културата и Община Пловдив и носи високото име на Христо Г. Данов. Нейният авторитет трябва да бъде непрекъснато поддържан и медийно, да се създаде висока популярност на номинираните книги.
Предложенията за категория поезия - преводач и български автор се обсъждат, защото поезията има огромно място в българския живот.
"По традиция от Ботев насетне поезията и неговите строфи са неотменна част от общия ни живот, не само от литературния. Поезията трябва да бъде специално отделена, тя е специален жанр и е редно да бъде разграничена от прозаичните книги. Преводачите на поезия трябва да имат други умения от преводачите на проза. Това, че поезията е специална и трябва да заема особено място, е мое лично мнение!".
Иванова бе категорична, че в момент, когато във всички отношения има твърде много провокации, тази "Красива и важна провокация като статута на Наградата "Христо Г. Данов" също трябва да застане пред погледа ни и да влезе в дневния ред на Министерството на културата и на обществото".
Интервюто - звуковия файл:
Концерт - спектакълът "Да израснеш с Панчо Владигеров" идва в Пловдив.Той е изцяло с творби на големия български композитор в изпълнение на Антонина Бонева и нейните ученици. Част е от проект, който включва издаването на албум с 12 миниатюри за пиано от Панчо Владигеров. Изпълнени ще бъдат както най-популярните му произведения, така и малко..
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..