Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Примирие и преговори са изходът от войната в Украйна

На 24-ти февруари се навършват 2 години от войната на Путин в Украйна. Според дипломата и международен наблюдател Димитър Гърдев тези две години са трагедия и авантюра, платени с много жертви и от двете страни. 

20 и няколко процента от територията на Украйна бяха завзети – освен Крим, Донецк  и Луганск, бяха превзети Запорожка и Херсонска област. Контранастъплението на Украйна през лятото на Югоизточната част на фронта не успя и така се стигна до една позиционна  война на изтощението с огромни жертви. От политическа гледна точка тази война показа мащабността на частните военни компании от типа на Вагнер, които акумулираха огромно количество хора – около 60 хиляди души от колониите и затворници. Тези наемници осъществиха щурм към Москва, който е много важен момент от войната. По- късно лидерите им бяха убити. В същото време в Украйна всички командири бяха сменени, включително и главнокомандващия, коментира Гърдев. 

Според него изходът от войната са дипломатическите преговори, защото резултатът е, че няма успехи на бойното поле, а жертвите се увеличават. Първо трябва да се постигне примирие на бойните действия, но преговорите не означава, че трябва Украйна и страните, които я подкрепят да се съгласят с условията, които Москва предлага като неутралитет на Украйна и запазване на превзетите области, смята анализаторът.

Според него и Киев е поставял максимални цели във войната като присъединяването на Белгород и Ростов, които са в Русия. "Киев трябва да бъде подкрепян. Позицията на Украйна на масата на преговори не трябва да бъдат леки, те трябва да имат тежест за предоговоряне на условията за примирие. Не бива Украйна да бъде оставена без подкрепа – политическа, военна и финансова", подчерта Димитър Гърдев и добави, че в противен случай конфликтът ще продължи да се интернационализира, ударите ще се разширяват и по цивилни цели, като вървят и предупреждения за използване на тактическо ядрено оръжие.

Мнението на дипломата е, че до момента Европа  не присъства като страна, като алтернатива и като преговарящ фактор в тази война. В същото време понася най- големите загуби - мигрантски поток, ръст на цените на енергията, масовите протести в целия ЕС на фермерите заради  нерегламентирания внос, увеличаващите се дотации. "Досега са похарчени над 60 млд. евро и се искат нови заеми. Няма мирни инициативи, нямаме собствени позиции, а търпим най- големите загуби", коментира Гърдев и заяви подкрепа на стратегията на НАТО и на призивите за засилване на отбранителната политика на ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус-малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20