Напрежението сред управляващите и „престрелките“ между партиите по меморандума, предложен от ПП-ДБ, коментира в програма "Ден след ден" политологът доц. Иван Начев.
Според него е съвсем нормално случващото се в момент, в който се очаква ротацията и промените, които ще се случат след нея, защото става въпрос не само за оценката за министрите, но и за оценката на зам.-министрите, които са представители на двете политически сили.
"Ние не можем да кажем, че към момента само едните имат отговорност, а другите нямат такава", коментира Начев и допълни, че се очаква пренараждане в управлението.
"От една страна имаме ПП, които малко или повече носят отговорност в лицето на министър-председателя и на министрите, които бяха излъчени в първата половина на тази договорка. От друга страна те носят най-големите негативи от това управление и съвсем естествено те искат да бъде споделена отговорността в следващите девет месеца от ротационното упрвление. Респективно от другата страна имате две политически формации в лицето на ГЕРБ-СДС и ДПС, които няма как да участват и да подкрепят включително и законодателно - днес видяхте при отхвърлянето на ветото на президента и всъщност при промяната на всички тези законодателни текстове, няма как да не искат да влияят повече върху изпълнителната власт. И несъмнено и те също имат своите основания, включително и ДПС, което някакси е незаобиколим фактор в българската политика през тези 30 години на преход и съвсем естествено иска да получи своето присъствие и влияние", посочи политологът.
Според него всички се страхуват малко или повече от политическа отговорност, а в меморандума точно това се педлага - основно да бъдат ясни как стават назначениета и не само при регулаторите, а при министирте, заместник-министрите, областните управители и т.н
"Става въпрос за една цялостна промяна в държавната машина. И когато вие носите отговорността и негативите, а пък това работи повече за мен, съответно вие искате да споделим тази отговорност, съответно и аз да нося негативите от това управление, а не само вие", даде пример Начев.
Той прогнозира, че през следващата седмица ще се направят опитите да се сближат двете позици, а в момента всеки опитва да си предаде по-голяма тежест преди ротацията.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..