На прага на втората годишнина от началото на войната в Украйна отиваме до бившата сграда на Белодробна болница в Пловдив. Сградата, която се превърна във втори дом за бежанците и само за няколко месеца бе преобразена. Вътре е топло, мирише на вкусно приготвена храна, а по коридора гордо се разхожда всеобщият домашен любимец – котка.
„Имаме всичко, за да живеем нормално. Сега можеш да разбереш, че на човек му трябва малко", каза 75-годишната Елена.
Спокойствие, примесено с тъга и малко самота цари сред украинските бежанци. 63-годишната Мария пристига в България още в началото на войната. Но мислите й са в Украйна, там живее синът й
"Миналата година лятото отидох до Украйна, но се върнах, защото синът ми каза, че ще му е по-спокойно, ако съм в България. И тази година искам поне за месец-два да отида, да видя семейството си", каза Мария.
Украинските деца посещават училище и вече владеят добре български. Плаши ги онлайн обучението, защото преди да започне войната в Украйна децата са преминали на онлайн обучение.
Във втори дом разполагат и с библиотека. Книгите по рафтовете са най-разнообаразни – тук могат да бъдат намерени както български, така и украински заглавия. Библиотекарката Ирина разказва: "Пълно е с хора всеки ден. Имаме и съвременни книги от 2022 и 2023 г."
Наталия Елис обясни, че са регистрирали социално предприятие, което предстои да заработи през април. "Идеята е в него да работят жени-бежанки, които няма възможност да работят на пълен работен ден, защото трява да се грижат за малки деца. Така ще им дадем възможност да работят по 2-3 часа", каза Наталия Елис.
В Пловдив живеят около 10 000 украински бежанци.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..