Девинското село Триград стана първото родопско село с добавена виртуална реалност, съобщиха от сдружение „Бъдеще за Триград“. Това стана възможно, след като бе разработено и пуснато специално мобилно приложение „Изживей магията на Триград с добавена реалност TRIGRAD AR“.
Приложението представя по атрактивен начин 27 туристически обекти, сред които музеи, екопътеки, пещери, природни и исторически забележителности. Показани са 9 пешеходни и екстремни маршрути, както и офроуд приключения. Има и пешеходен маршрут в град Девин.
Разходката е придружена с виртуални образи на митични същества като самодиви и кентаври, духове, древни хора, горски същества, които разказват местни легенди.
Приложението е достъпно на български и английски език, след като се свали линк на телефона.
Мобилното приложение TRIGRAD AR е изработено в рамките на договор, финансиран от СВСМР на МИРГ „Батак – Девин – Доспат“, чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство и държавния бюджет.
Приложение "TRIGRAD AR"
Линкове за сваляне:
За iOS / iPhone в AppStore:
Линк за сваляне:
https://apps.apple.com/app/trigradar/id6474189920
За Android в Google Play:
Линк за сваляне:
https://play.google.com/store/apps/details?id=bg.sofiatech.varlab.trigradar
Пред радио Пловдив адвокат Радост Караиванова от Сдружение "Бъдеще за Триград" подчерта, че идеята за проекта се е родила още при създаването на Сдружението преди две години. През лятото на 2022 година е отворена европейската програма, която дава финансовата възможност идеята да бъде реализирана през 2023-та.
"Това е едно магическо приключение, което дава възможност да бъде изживяна една истинска родопска приказка. Най-безспорната част е виртуалното представяне на 21 образа, които са представени, според известните предания. Сред тях се виждат образите на Хадес, на Дриада, която с дихание създава орфеевото цвете или силивряка и с ръка го подава на зрителя, Цербер и т.н. Има образ на жрец, който е свързан с пещера Харамийска, в която са открити различни останки и олтар за извършване на ритуали."
Караиванова подчерта още, че благодарение на виртуалната реалност туристите могат да видят и как работи хромелът и как се обработва зърно. За създаването на образите са помагали различни специалисти - археолози, фолклористи, които разчитат легендите, свързани с този край.
Проектът "Бъдеще за Триград" е спомогнал и за реконструкцията на пострадалите от наводнения и свлачища през декември 2021 г. пътища към Триград. "Пътят към Триград е напълно проходим, дори чрез инициативите на Сдружението стана възможно да се изтегли кредит за ремонта на голям участък от пътя".
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..