Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Затлъстяването при децата е бич в световен мащаб

Програма за намаляване броя на децата с наднормено тегло и затлъстяване в общинските училища до 2025 г. ще разгледат на сесията си в четвъртък пловдивските общински съветници. Според специалисти наднорменото тегло и затлъстяването са едни от най-големите проблеми в съвременното детско здравеопазване, които водят до развитие на много хронични заболявания. 

Д-р Полина Стойнова,  експерт в Спортния диспансер, определи проблема като "бич" в световен мащаб, като се увеличава броят на децата с тези заболявания. "От опита, който имаме вече над 20 години, тази програма за превенция и лечение на тези деца трябва да продължи. Преглеждаме деца от 1 до 7 клас, като минават около 4000 деца. Пловдив е единствената община в България, която провежда такава програма", посочи тя.

Увеличава се броят на децата с наднормено тегло и затлъстяване, като най-висока степен на откриваемост на тези проблеми е между 12 и 17 години. Стигат до около 18 % при тях, а при по-малки - до около 12 %. Лошото е, че наднорменото тегло при такива малки деца се запазва и в зряла възраст, каза още д-р Стойнова. 

Борбата с тези заболявания е многопластова, отнема време и трябва да се води не само от нас като лекари, а и от семейството, което да промени начинът им на живот, смята експертът.

Пандемията от КОВИД-19 също е оказала негативно влияние, тъй като е свързана със засегналия начин на живот и оставането на децата вкъщи пред електронните устройства. 

Според д-р Стойнова има тенденция за периода 2022 - 2023 г. към намаляване на процентното съотношение на деца с наднормено тегло и затлъстяване от всички прегледани деца. Намаляват и децата, насочени към консултация със специалист детски ендокринолог. 

Цялото интервю на Паолина Комсалова с д-р Полина Стойнова е в прикачения файл. 

По публикацията работи: Иванка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03