Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филм за Томата открива "София филм фест" в Пловдив

| обновено на 15.03.24 в 13:13

Пулсиращи тепета“ – филмът на сценаристите и режисьори Тодор Башиянов и Тодор Карагяуров за емблематичният музикален радиоводещ Тома Спространов ще открие днес "София Филм Фест" в Пловдив.

С неговите плочи и глас са израснали поколения българи. На 80 години Тома Спространов съвсем доскоро водеше популярното си радиопредаване "Любопитно петолиние" по Радио Пловдив. Той държи рекорд за най-дълго практикуващ радиоводещ в българския ефир. 

"Паралелно с това посещава фестивали в търсене на актуалните съвременни банди. И тогава идва неочакваното предизвикателство. Тома заедно с плочите си се изправя пред своята публика. Този път не по радиото, а лице в лице, на живо. Насред любимия му Пловдив в Капана го очакват с нетърпение меломани от четири поколения", споделят авторите на филма.

"София филм фест" в Пловдив ще се проведе от днес крлая на март в LUCKY Дом на киното. Фестивалът ще продължи цели 17 дни. Ще бъдат показани 27 филма - едни от най-значимите постижения на съвременното световно кино през последната година.

В програмата влизат най-новите заглавия на любими кинорежисьори, като „Прекрасни дни“ на Вим Вендерс, „Присила“ на София Копола, „Зелена граница“ на Агнешка Холанд, „Паднали листа“ на Аки Каурисмаки, „Куклички на път“ на единия от двамата братя Коен – Итън Коен. Феновете на арт заглавията не бива да пропускат и новите творби на Нури Билге Джейлан – „Сухи треви“ и Радивое Андрич „Светкавици отново!“.
Едно от най-очакваните заглавия на годината е „Солтбърн“ с Розамунд Пайк и Бари Киоган (познат ни със запомняща се роля в „Баншите от Инишерин“). Безспорен акцент на фестивала е филмът с Антъни Хопкинс „Последният сеанс на Фройд“.
В програмата влизат и много заглавия, обрали световните кинонагради, като „Оскар“, БАФТА и „Златен глобус“. Сред тях са интелигентната комедия „Заседнали“, немската драма „Учителската стая“ и страхотният „Всички сме непознати“.
Специална част от пловдивската програма са и множеството гости, които ще пристигнат в LUCKY за среща с публиката. Освен Радивое Андрич, който идва за „Светкавици отново“, от чуждестранна продукция в Пловдив ще пристигне българинът, държал в ръцете си „Оскар“ Димитър Маринов с неговия нов „Караганда“. За други български заглавия също пристигат екипи на филмите: „Балканска черна кутия“ за групата Котарашки, „Мегдан: Между водата и огъня“ на Тодор Чапкънов и „Защото обичам лошото време“ на Яна Лекарска с Влади Михайлов.
Закриването на фестивала ще е с пловдивския филм – „Ретроспект“ на живеещия в Пловдив американец Стивън Люис Симпсън („Нито вълк, нито куче“), който е включил изцяло пловдивски каст, сред който Юлия Йорданова – Керана и много актьори от пловдивския театър, част от които също ще се срещнат с публиката на 31 март. В приятна изненада на фестивала може да се превърне и новият филм на Надежда Косева „Клопка“, съобщават организаторите.

"София филм фест" в Пловдив се провежда с подкрепата на Община Пловдив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36