Оградата на Небет тепе е сложена да предпазва от вандализъм. Това е позицията на община Пловдив, след като граждани изразиха силно възмущение в социалните мрежи за решетките, които са с дължина близо 50 метра и са разположени в участъка от Щерната до подхода откъм баня „Старинна”. Така е по проекта "По крепостните стени на Филипопол", който е одобрен от НИНКН.
Директорът на Регионалния археологически музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов каза, че подобна е практиката в големите европейски градове с исторически важни обекти, каквито са тези като Небет тепе, с останки от праисторията до наши дни.
Проблемът с Небет тепе се дискутира и решава в последните 10-15 години и сега е на финалната права, каза доц. Кисьов. Той припомни, че и трите проекта, включително и този, който се изпълнява, включват ажурна защитна ограда. Археологът допълни, че в началото, на проектна фаза са имали спор с НИНКН, и са държали да има такава ограда, докато от института са били склонни да няма. Ограда ще е най-вероятно зелена и ще се слива с дърветата, ще се развива в подножието, и ще се оформи туристическа пътека до нея, каза доц. Кисьов. Той призова за опазване на паметника на недвижимото културно наследство, нещо което е направено в Микена, Теринт и на други исторически места.
Павел Начев от инициативата "Пловдив - град за хората" каза, че са против поставянето на огражденията, още от времето на общественото обсъждане за проекта. "Има и планове нощем да се заключва тепето, нещо което е много голям абсурд", каза Начев. По думите му гражданите от инициативата считат, че тепето трябва да се облагороди и да се пази след това.
"Вандализмът е проблем, тогава когато на дадено място не му се обръща внимание. Ние предлагаме да има камери, които да следят нарушителите на Небет тепе, както и да има патрулни двойки, които да следят за негативни прояви", каза още Павел Начев. Той счита, че тепето трябва да бъде отворено по всяко време на денонощието. От инициативата казаха, че на този етап няма да предприемат протести.
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години. Вулджев..
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..