Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолозите и архитектите държат да има ограда на Небет тепе

"Пловдив-град за хората": Нека да има камери за наблюдение на Небет тепе

| обновено на 27.02.24 в 16:10
Снимка: БТА

Оградата на Небет тепе е сложена да предпазва от вандализъм. Това е позицията на община Пловдив, след като граждани изразиха силно възмущение в социалните мрежи за решетките, които са с дължина близо 50 метра и са разположени в участъка от Щерната до подхода откъм баня „Старинна”. Така е по проекта "По крепостните стени на Филипопол", който е одобрен от НИНКН.

Директорът на Регионалния археологически музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов каза, че подобна е практиката в големите европейски градове с исторически важни обекти, каквито са тези като Небет тепе, с останки от праисторията до наши дни. 

Проблемът с Небет тепе се дискутира и решава в последните 10-15 години и сега е на финалната права, каза доц. Кисьов. Той припомни, че и трите проекта, включително и този, който се изпълнява, включват ажурна защитна ограда. Археологът допълни, че в началото, на проектна фаза са имали спор с НИНКН, и са държали да има такава ограда, докато от института са били склонни да няма. Ограда ще е най-вероятно зелена и ще се слива с дърветата, ще се развива в подножието, и ще се оформи туристическа пътека до нея, каза доц. Кисьов. Той призова за опазване на паметника на недвижимото културно наследство, нещо което е направено в Микена, Теринт и на други исторически места.

Павел Начев от инициативата "Пловдив - град за хората" каза, че са против поставянето на огражденията, още от времето на общественото обсъждане за проекта. "Има и планове нощем да се заключва тепето, нещо което е много голям абсурд", каза Начев. По думите му гражданите от инициативата считат, че тепето трябва да се облагороди и да се пази след това.

"Вандализмът е проблем, тогава когато на дадено място не му се обръща внимание. Ние предлагаме да има камери, които да следят нарушителите на Небет тепе, както и да има патрулни двойки, които да следят за негативни прояви", каза още Павел Начев. Той счита, че тепето трябва да бъде отворено по всяко време на денонощието. От инициативата казаха, че на този етап няма да предприемат протести.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инициативи като "14 века България в Европа" ни обединяват

Генералните директори на БНР, БТА и БНТ Милен Митев, Кирил Вълчев и Емил Кошлуков представиха съвместната инициатива "14 века България в Европа".  Не само патриотизмът е във фокуса на инициативата. Искаме да се фокусираме върху събития от българската история, за които се знае малко. Ние сме призвани да разкажем истината за събитията, обясни в..

обновено на 20.05.24 в 16:38

Учен от Пловдив с рекорден брой награди “Питагор”

Проф. Д-р Милен И. Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив - бе отличен за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. Престижната награда..

публикувано на 20.05.24 в 16:26

Дъждовното и хладно време разваля вкуса на плодовете

Имат ли основание за безпокойство фермерите след дъжовете през последните дни коментира в програма "Ден след ден" доц. Калинка Кузмова, която е агрометеоролог в Аграрния университет в Пловдив. "По принцип влагата е критична в периода около цъвтеж. Така че за зърнено-житните култури, тя е изключително необходима,  защото пшеницата би трябвало да е..

публикувано на 20.05.24 в 15:47
Пламен Ненов (вляво) и Атанас Пеканов.

Заетостта е разпределена неравномерно в регионите

По-таргетирани регионални политики за справяне с дисбалансите на регионите в България. Това е една от препоръките на изследването на Съвета за икономически анализи (СИА) "Мултипликаторите на работните места в България", изготвено от доц. Пламен Ненов, секретар на Съвета и Рада Павлова, младши сътрудник в него, което беше представено днес в..

публикувано на 20.05.24 в 15:12

Не очаквам сериозно увеличение на цената за тока

Не очаквам сериозно увеличение на цената на тока от 1 юли за битовите потребители. Това коментира Калоян Стайков , главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, по повод излязлата информация, че токът ще поскъпне с 30%, тъй като АЕЦ – Козлодуй е подал заявление за увеличение на тарифите за бита с толкова. Според него увеличението..

публикувано на 20.05.24 в 10:35