Оградата на Небет тепе е сложена да предпазва от вандализъм. Това е позицията на община Пловдив, след като граждани изразиха силно възмущение в социалните мрежи за решетките, които са с дължина близо 50 метра и са разположени в участъка от Щерната до подхода откъм баня „Старинна”. Така е по проекта "По крепостните стени на Филипопол", който е одобрен от НИНКН.
Директорът на Регионалния археологически музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов каза, че подобна е практиката в големите европейски градове с исторически важни обекти, каквито са тези като Небет тепе, с останки от праисторията до наши дни.
Проблемът с Небет тепе се дискутира и решава в последните 10-15 години и сега е на финалната права, каза доц. Кисьов. Той припомни, че и трите проекта, включително и този, който се изпълнява, включват ажурна защитна ограда. Археологът допълни, че в началото, на проектна фаза са имали спор с НИНКН, и са държали да има такава ограда, докато от института са били склонни да няма. Ограда ще е най-вероятно зелена и ще се слива с дърветата, ще се развива в подножието, и ще се оформи туристическа пътека до нея, каза доц. Кисьов. Той призова за опазване на паметника на недвижимото културно наследство, нещо което е направено в Микена, Теринт и на други исторически места.
Павел Начев от инициативата "Пловдив - град за хората" каза, че са против поставянето на огражденията, още от времето на общественото обсъждане за проекта. "Има и планове нощем да се заключва тепето, нещо което е много голям абсурд", каза Начев. По думите му гражданите от инициативата считат, че тепето трябва да се облагороди и да се пази след това.
"Вандализмът е проблем, тогава когато на дадено място не му се обръща внимание. Ние предлагаме да има камери, които да следят нарушителите на Небет тепе, както и да има патрулни двойки, които да следят за негативни прояви", каза още Павел Начев. Той счита, че тепето трябва да бъде отворено по всяко време на денонощието. От инициативата казаха, че на този етап няма да предприемат протести.
Десетки вярващи посетиха католическата храм „Свети Дух“ в Пловдив, за да запалят свещ в памет на починалия папа Франциск. За тях той бе символ на обединение, надежда и човечност , каза отец Димитър Димитров от църквата в програма "Точно днес", който сподели и лични впечатление от срещите си със светия отец. Първата среща на отец Димитър с папа..
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..