Откритият през миналата година Европейски цифров иновационен хъб "Тракия" разширява своето присъствие и активност.
По думите на Ясен Танев, експерт към центъра, в световен план в повечето дейности тече преход на работа почти изцяло с компютри, с машини с компютърно управление и изкуствен интелект.
"Този бърз преход, освен положителния ефект върху икономиката и обществото, има и рискове, които ние от цифровия иновационен хъб индексираме. Бих ги разделил на две-рисковете с технологии и рисковете с хората", каза Танев.
Цифровият хъб предлага безвъзмездно обучение на персонала на организации по цифрова хигиена и култура. Провежда се и обучение на IT специалисти, които могат да преживеят в симулационна среда кибер атаки.
Експертите от центъра извършват и оценка на цифровата зрялост на организация.
"Ежедневно сме жертва на хакерски атаки и това е, защото още не можем да осъзнаем може би какво се случва. Започваме от пощи, които не притежават достатъчна защита срещу спам и зловредни имейли. Продължаваме с това, че не криптираме съдържанието на компютрите си и ако ги загубим, съответно могат да ни вземат данните. И не правим архив, което е много лошо, защото ако ни удари кибератака или криптовирус, след това не можем да се възстановим със седмици. Няма компания в България и в света, която да не е изложена на риск от кибератаки", коментира Ясен Танев.
Експертът синтезира и подхода, които фирмите и гражданите да имат, когато работят за своята цифрова сигурност:
"Хакерите са опортюнисти, това трябва да се запомни. Те не атакуват всекиго, те атакуват ония, които са най-лесните жертви. Така, ако ви гони мечка в гората, не е важно да тичате по-бързо от нея, трябва да тичате по-бързо от другите."
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...