Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 3 години ремонт Планетариумът в Смолян отвори отново

Обновеният след ремонт и доставка на модерно оборудване планетариум в Смолян днес отново отвори врати. С водосвет, отслужен от отец Запрян Шиков, и тържествена церемония бе открита астрономическата институция в града. Над 4 млн. лв. са вложени в обновяването на Планетариума, извършено по проект с европейско финансиране. 

Смолянският планетариум е едно магическо място, където имаме възможност да се докоснем до необятния Космос, да се потопим в звездната атмосфера и да изживеем невероятни емоции, търсейки непознатото във Вселената, каза на откриването кметът на Смолян Николай Мелемов. Той пожела на новото ръководство да превърне планетариума отново във водеща туристическа, културна и образователна забележителност. Планетариумът е готов за активна популяризаторска, образователна и изследователска дейност, да посрещне нови посетители, любопитни кръжочници, любители на астрономията и всички, които се вълнуват от необятното, непознатото отвъд планетата Земя, допълни Мелемов. 


Обновяването на планетариума е инвестиция за развитие на образованието, туризма, икономиката и региона, заяви областният управител Захари Сираков.

Институцията със звездните куполи отвори врати днес след близо тригодишно прекъсване за ремонта. Реконструкцията е извършена по проекта „Обновяване и енергийна ефективност на културна инфраструктура - сграда на Планетариум Смолян“, финансиран по Оперативната програма „Региони в растеж“ 2014-2020. Проектът е на обща стойност 4,4 млн. лв., от които 2,4 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ. С финансирането е извършен основен ремонт и реконструкция на сградата, подменени са инсталациите и отоплителната система. Обновени и модернизирани са звездната и кинозалата, доставени са дигитално оборудване и нов телескоп. Новият дигитален планетариум в звездната зала се проектира на куполен екран с диаметър 12,5 м., обясниха от общинската администрация. 

Гостите на откриването на обновения планетариум бяха първите посетители в новата звездна зала, в която днес бе представен първият сеанс с дигиталната апаратура. В откриването със свое изпълнение участваха родопската народна певица Валя Балканска и гайдарят Петър Янев. 

Близо три милиона туристи и посетители са преминали през астрономическата институция на Смолян от създаването ѝ през 1975 г. до днес, според данни на Общината. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

ВиК Пловдив е на седма позиция в страната по загуби на вода

Комисията за енергийно и водно регулиране извърши анализ на причините за нарушения достъп до питейна вода през 2025 г. в някои региони на страната, в резултат на зачестили проблеми с безводието. Ключов елемент на извършения анализ, изготвен в резултат на извършени проверки на ВиК дружества в страната, е и до каква степен те са изпълнили поставените им..

обновено на 16.10.25 в 17:37

От понеделник платеното паркиране в Смолян се разширява

Община Смолян връща отново зоните за платено паркиране, отменени от Върховния административен съд. От община Смолян информират, че от  20 октомври - понеделник влиза в сила актуализираната Наредба за реда, престоя и паркирането на пътни превозни средства на територията на общината.  ВАС отмени решение на местния парламент в Смолян, с което през..

обновено на 16.10.25 в 17:36

Над 2 тона марихуана са иззети при спецакция в с. Мирянци

Над 2 тона марихуана иззеха криминалисти от Пазарджишкото районно управление при спецоперация в землището на село Мирянци. В земеделски имот били засети множество насаждения канабис. Изкоренени са 276 растения, като са установени над 2208 килограма зелена маса от марихуана.  Задържан е 27-годишен мъж от село Мирянци, като работата по случая..

публикувано на 16.10.25 в 17:00

Област Пазарджик е включена в "Европейско здравно интервю"

Общо 19 населени места в Пазарджишка област ще бъдат обхванати в изследването "Европейско здравно интервю" на Националния статистически институт, съобщиха от Териториално статистическо бюро -  Юг. На територията на област Пазарджик проучването ще се проведе в градовете Белово, Велинград, Ветрен, Пазарджик, Панагюрище, Пещера, Ракитово, Септември, както..

публикувано на 16.10.25 в 15:17

Новата сграда на МГ-то в Пловдив ще бъде най- модерната в Европа

Новата Математическа гимназия в Пловдив ще е без аналог в Европа и на Балканите, заяви при представянето на проекта заместник-кметът Владимир Темелков. Проектът осигурява възможност за интердисциплинарен модел на учене и децентрализация на сградите. Екипът от проектанти, с ръководител арх. Тодор Абаджиев, е ползвал опита на Сингапур и САЩ в..

обновено на 16.10.25 в 14:38