Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честита баба Марта!

2
Снимка: Иванка Петкова, Радио Пловдив

Мартеницата е един от символите на България – считан за предвестник на пролетта и прогонването на мрака. Всяка година на първи март, дори далеч от родината, българите закичват близки и приятели с усуканите бели и червени конци, с пожелание за здраве и благоденствие. Тази старинна традиция векове наред се е предавала от поколение на поколение, носи радост и превръща деня в радостно събитие. Има и поверие, че ако първи март е слънчев и топъл, лятото ще е дъждовно, ако пък гърми - реколтата ще е много богата.

За появата на мартенската традиция по нашите земи се носят много предания, но никой не знае точно къде и кога са се закичили с първата мартеница. Българският фолклор обаче, във всички краища на страната ни, ѝ придава огромно значение, издигайки мартеницата до магичен амулет, който пази от всички големи злини. В миналото това били природните стихии и дивите зверове, които дебнели навсякъде. Днес  мартеницата се възприема "като гаранция за здраве и преход към новото начало, което идва с  пролетния сезон", отбелязва д-р Иглика Мишкова от Института по етнология и фолклористика при БАН:

"Още от времето на традиционното общество, мартениците, за разлика от сега, принципно са се изработвали от най-възрастната жена в семейството. От онази жена, която е дарила най-много живот, която има много житейски опит. За направата на мартениците някога основно са ъбирали вълната от овцете, която е била закачена из храстите на полето, това естествено не се случва в днешно време. Т.е. това е вълна, която не е стригана от овцете, а сама е паднала и е престояла под звездите, събрала е магическата сила на всички билки по поляните и една част от тази вълна се оцветявала в червено, другата се оставяла да е бяла. В традицията, възрастната жена, която трябвало да приготви мартениците, задължително се обличала в чиста премяна, имало и забрана – да не пипа огън преди да започне да работи с мартеницата. Заплитането ѝ трябвало да се прави наляво, със затворени очи, за да са затворени по същия начин и очите на змиите, на вълците, на всички онези неприятели, които заплашват човека, който ще носи мартеницата. Когато запридането е свършено, при завързването на двата края на мартеницата се казвали обредни думи и така да се завържат устите на змиите, на вълците, за да не нападат хората. След като се усучат всички тези конци, мартеницата се оставяла да пренощува на трендафил, защото има магическата сила да пречисти, да предпази. Чак след това мартениците били готови да бъдат закичени на всеки един в дома, както и на домашните животни."

Днес трудно биха могли да се спазят всички тези изисквания и все по-често купуваме мартениците от търговци, без да знаем къде и как е са направени. Напоследък обаче се наблюдава тенденция хората да предпочитат мартеници, изработени от естествена вълна, дърво и други природни материали, по традиционни образци. При изработката им всеки майстор влага своята естетика и душа.

Важно е да се знае, че "мартеницата не се изхвърля, а се окачва на плодно дърво, но може да се постави под камък или там където има домашни птици, например в полога на кокошките" – казва още д-р Иглика Мишкова и продължава:

"Ако мартеницата е поставена под камък, на следващия ден могат да отидат и да видят какво ще открият под този камък. И се вярва, че ако под камъка има много мравки, то през годината ще има много агънца, ако има червей или бръмбар, ще има повече теленца или кончета в стопанството. В Източните Родопи, на този ден хората, подобно на Игнажден, следят какъв ще бъде човекът, който ще прекрачи прага на къщата им. Ако първият гост е добър, заможен човек, това означава че и тяхната година ще е хубава"- разказва изследователката на традицията. 

Мартениците не се носят през цялата година, а докато човек не види първия щъркел, лястовицата или разцъфнало плодно дърво. Най-често те се носят до Благовещение - на 25 март" - напомня етнологът д-р Иглика Мишкова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Смъртоносна катастрофа с пловдивчани край Видин с четири жертви (обновена)

Четирима са загинали и няколко други са ранени при тежка катастрофа край Видин.  Там  ТИР и бус са се ударили на главен път Е79, на разклона  за гр. Дунавци.    Освен четиримата загинали, има и седем други ранени, двама от които са в тежко състояние.  Жертвите са на възраст между 30 и 40 години.  В момента на катастрофата в буса са..

обновено на 16.02.25 в 12:55

Поход - поклонение в памет на Левски в Асеновград

Традиционният поход поклонение в памет на Васил Левски, организиран от община Асеновград, ще се състои днес до манастира „Св. Петка“.  Събитието се провежда ежегодно в неделята преди 19 февруари, когато отбелязваме годишнината от гибелта на Апостола. В 12.00 ч. в манастира асеновградски свещници ще отслужат панихида в памет на Левски...

обновено на 16.02.25 в 10:11

Дионисиево шествие в центъра на Пловдив за началото на "ВИНАРИЯ - 2025"

Дионисиево шествие в центъра на Пловдив в неделя възвестява началото на тазгодишната "Винария". То предвижда атракция с кукери, гайдари, фолклорни танци и почерка с вино.  Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ ще дефилират по улица „Александър..

обновено на 16.02.25 в 10:11

Извънредни кметски избори в с. Драгор

Нормално протичат изборите за кмет в пазарджишкото село Драгор.   Петима са кандидатите за поста - издигнати от „Земеделски народен съюз“, коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, БСП – Обединена левица, „Възраждане“ и „Български възход“.  Общо 1160 избиратели имат право на глас в село Драгор.   Избирателната активност към 10..

публикувано на 16.02.25 в 09:26

В Куклен строят нова детска градина с 5 млн. лв.

Община Куклен ще строи нова детска градина в града с пет милиона лева, отпуснати от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Обществената поръчка вече е пусната, каза кметът на общината Мария Белчева.  Проектът включва четири групи, млечна кухня и физкултурен салон. Новата сграда ще бъде на ул. “Бузлуджа“ в близост до парк „Архангел..

публикувано на 15.02.25 в 12:10