Още сутринта на 1 март всеки от нас бърза да закичи с мартеничка своите близки за здраве и благополучие. Много от хората си ги правят сами, защото смятат, че така влагат от своята енергия в тях.
Мария Андонова е ръководител на клуба за българска шевица и плетиво „Българка“ към читалище „Възраждане“. Разказва, че прави мартеници от шест години, когато с клуба са участвали в проект за изработка на 2 019 мартеници, по повод тържествата за Пловдив - Европейска столица на културата. С мартениците, направени от жените в клуба, са били закичени депутатите от Европейския парламент в Брюксел, както и много пловдивчани. Мария смята, че мартеничката е един от най-българските символи и изработва сама червено-белите символи, с които закичва близките си.
Жана Иванова също прави мартенички, но за нея това е по-скоро хоби. Преди е работила като тонрежисьор в Радио Пловдив, а сега тя е член на занаятчийската камара и се занимава с тъкане на вертикален стан и плъст. Но в навечерието на 1 март е измайсторила мартенички, заедно с жените от клуб „Българка“. Направила е и за близки и съседи, на чиито врати тази сутрин ги е закичила, за да ги изненада.
В Пловдив мартенички има почти от началото на февруари. И само видът им ни напомня, че зимата си отива и идва пролетта. Днес всеки от нас ще се закичи с мартеница, а след това ще върже на своите близки и приятели червено-белия пресукан конец за здраве и берекет.
Мартеницата е амулетът на някогашния българин, който гони злото и привлича доброто. Според пловдивчани българската мартеница има магически сили и предпазва от зли очи и дори от градушки.
И да не забравите: мартеничките се свалят, когато видите първият щъркел и се завързва на цъфнало плодно дърво. В някои райони на страната я хвърлят в реката, за да им върви по вода и всичко лошо да изтече. В други пък, мартеничките се слагат под камък, за да затиснат там болестите и злините.
А от нас честита Баба Марта!
В София се провежда дискусия около темата за изучаване на религиозни добродетели и религии в българските училища. Впечатленията си от дискусията изрази пред Радио Пловдив С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен". "Този дебат всъщност продължава повече от 30 години в нашето общество. Непосредствено след демократичната промяна у нас,..
Премиерът Росен Желязков е гост на официалното откриване на обновената градска част на Чепеларе. Пред Радио Пловдив кметът на общината Боран Хаджиев разказа, че централната градска част е изцяло облагородена, има много магазини и заведения. "Хората вече има къде да се разходят и да си купят сувенири. След минути ще бъде отслужен водосвет за..
Над 1000 ученици и студенти участват в 28-я Панаир на тренировъчните фирми. Те ще се състезават в 16 конкурса, за които наградите ще бъдат раздадени утре, от 12 часа. Целта е средното образование да се ориентира към професии, които са актуални и търсени на пазара на труда. Има участници от Черна гора и Сърбия. В Пловдивския панаир са фирми от..
Лечебните заведения са категорично против решението за намаляване на потребителската такса за болнична помощ от 5,80 лв. на 1 лв., както и с начина, по който тази промяна е въведена – без необходимата публична дискусия и консултация със заинтересованите страни. Решението за намаляване на таксата е взето на последното заседание на Министерски съвет..
Продължава поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Описвайки го, най-често споменаваната дума за него е човечност. За начина, по който живя, и се изпраща този духовен лидер, говори писателката Теодора Димова. „Той наистина беше изключителен човек! Няма да забравя – още първата седмица, когато стана папа, имаше среща с..