Хиляди туристи от страната и чужбина събра днес празникът „Песпонеделник“ в родопското село Широка лъка. Кукерски състави от различни фолклорни области на страната огласяха с чанове и тюмбелеци площада.
„Широка лъка прави „Песпонеделник“ от незапомнени времена, като само по време на войни е забраняван празникът, не се е чествал. Като съвсем в началото са се обличали само роми. Църквата е забранявала празника и тези, които са участвали като кукери, не им е било разрешавано да влизат в църквата. Вече след 60-те години на миналия век започват да се обличат и други хора от селото и така се оформя днешния състав“, каза кметът на селото Васил Седянков.
Тази година във фестивала, наричан още „Широколъшки песяци“, се включиха шест състава – от селата Драгоданово, Оборище, Широка лъка, Стралджа, Варвара и Турия.
„Може би присъстваме на този празник от около повече от 30 години – от 70-те години на миналия век. Имахме един период на прекъсване, но сега поредна година сме тук“, каза участник в кукерския състав на казанлъшкото село Турия, който е наследил мястото на баща си.
„Празникът е чудесен, не за първа година идваме, но всяка година става все по-пъстър и шарен“, каза Елен Димитрова от Чепеларе.
Фестивалът се провежда всяка първа неделя от месец март и с него се бележи краят на зимата и началото на пролетта. И този път примата на лакърдиите, която бе водеща на събитието - Веселина Бабаджанкова, остана вярна на стила си разсмя публиката до сълзи. След парада на кукерските състави за гостите на селото бе подготвено народно веселие.
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..
Десет изявени художници, свързани с Пловдив, участват в изложбата „5,6,7“, която събира юбиляри в съвместна експозиция в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия. Куратор на изложбата, която се осъществява под егидата на Дружеството на пловдивските художници и се финансира от Община Пловдив, е художникът Костадин Отонов. Сред..
Среща разговор с д-р Петър Величков за „Непознатият поет Трифон Кунев“ представят издателство „Библиотека България“, Литературен салон "Spirit&Spirit" и клуб „Петното на Роршах“. В „Непознатият поет Трифон Кунев“ той хвърля светлина върху интересната личност на големия български поет и общественик, разчитайки писмата му до неговата любима -..