В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Йордан Велчев – писател, поет, историк, изследовател и бивш художествен ръководител на Регионален телевизионен център-Пловдив. Два пъти е носител на наградата „Христо Г. Данов“ за принос в българската книжовна култура и два пъти печели награда „Пловдив“ за литература.
„Най-голямата награда за един човек е, когато никога не е предавал близките и себе си. И да е имал възможността да изрази себе си чрез думи, чрез писано слово. А от друга страна, най-голямата награда за мен е, че запазих обичта си към човека“, категоричен е Йордан Велчев.
С тъга отбелязва, че днес повечето българи изглеждат като хора, които страдат непрекъснато от зъбобол. Не подминава и темата за българската история и факта, че тя не се познава достатъчно добре.
„Българинът не познава своята история. Тя, така или иначе, не му е написана. А как да е написана, когато тя до ден днешен върви по комунистическите постулати от 9 септември 1944 година насам. Нищо не е променено. Всички факти са измислени, преиначени. По този начин, в лъжа, са възпитани поколения българи. Човек наистина трябва да е любопитен и да прочете документите, за да си отговори на същностните въпроси“, категоричен е писателят.
Йордан Велчев цитира мислител, който казва „Изглежда така, сякаш българинът не си е доробувал“.
Днес известният писател е с поглед към две негови книги, които ще излязат от печат до няколко месеца. Казва, че преди думите, трябва да е мълчанието, а писането е тежък труд. Признава, че работата в телевизията му дава много, друг поглед към света.
Едно е посланието, което Йордан Велчев отправя към слушателите – винаги да казват, че са добре. И да не обръщат внимание на личните горчивини.
„Трябва да бъдат превъзмогнати тези неща. И хората да се усмихват повече“, каза Йордан Велчев.
Цялото интервю с Йордан Велчев можете да чуете в звуковите файлове.
В ранното неделно утро споделяме думите на един император философ - „Когато се събудите сутрин, помислете каква ценна привилегия е да сте жив – да дишате, да мислите, да се радвате, да обичате.“, ни казва Марк Аврелий. Колкото и клиширано да звучат думите му, във времето на изгубени стойности и през погледа на консуматорската ни същност днес,..
Терените в Пловдив не достигат, но предприемачите строят във височина. Жилищен комплекс от небостъргачи ще се изгражда в квартал „Филипово“ между булевардите „Дунав“, „Васил Априлов“ и ул. „Победа“. Сградите ще са по 25-26 етажа и ще са високи от 50 до 75 метра. Предложението на кмета Костадин Димитров вече стигна до комисиите в Общинския съвет, но..
На фокус ни е събитието „Историята на една шевица“. На живо, във Фейсбук на 12 февруари, денят на пълната снежна Луна в Лъв. Началото е в 19 часа. Вход свободен. Разговаряме с Венцислава Великова. Коментираме, накратко, темата за влиянието върху човека на ритуали, които ни обединяват като общност и за автоматизираните действия, в рубриката..
За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се отговори на изисквания, желания и реалност. Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..
Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..