Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски отново заяви претенции за признаването на "македонско" малцинство в България. Политическите изказвания в Скопие за "македонците в България" провокираха пореден скандал със западната ни съседка. Как ще се развият отношенията между София и Скопие?
„Предизборната борба в Скопие е жестока. Поради тази причина всеки от участниците се опитва да изтъква аргументи за политиката, която провежда. Тук трябва да кажем, че по-агресивната страна е сегашната опозиция, в лицето на ВМРО-ДПМНЕ. Те започнаха тази кампания, че щели да променят Конституцията на България и да впишат някакво македонско малцинство. Тук трябва да отворим една скоба и да кажем, че държавното устройство на Република България е такова, че в нея не се предвижда признаването на каквито и да е малцинства, няма значение какво име ще носят. Подобен опит не почива на никакво правно основание. Но тук Скопие нарушава двустранно поети ангажименти, а може би и международни. Тъй като с Договор за приятелство и съседство с България, Скопие се е отказало да има каквито и да било претенции към България. Самият факт, че те се осмеляват, макар и в предизборна обстановка, с користни политически цели, да повдигнат тази тема, за пореден път показва, че на управляващите в Скопие не може да се вярва и каквито и ангажименти да поемат, в края на краищата те са склонни да ги нарушават, в името на някакви абстрактни цели“, каза в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека към БАН и преподавател в ЮЗУ „Н.Рилски“.
Той определи думите на Стево Пендаровски като „едни произволни тълкувания на държавния глава на Северна Македония“.
Експертът призна, че България допуска грешка като смята, че веднъж след като Европа е формулирала своите искания, нашият проблем е решен.
„Според мен това не е така. България трябва да има една проактивна политика, която постоянно да представя пред нашите евроатлантическите ни партньори реалните проблеми, които имат населението в Скопие. Защото от тази политика страдат обикновенните граждани“, каза още доцент доктор Спас Ташев.
Цялото интервю с доцент Спас Ташев можете да чуете в звуковия файл.
Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така управителят на "Напоителни системи" - клон Марица Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..
Все повече се трупат основания за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..