Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив почете 81-та годишнина от спасяването на българските евреи



С митинг-поклонение и едноминутно мълчание в двора на старото еврейско училище Пловдив отбеляза 81-та годишнина от спасяването на българските евреи. Днес там се помещава Частно средно училище „Дружба“. Традиционно възпоменателната церемония се провежда пред паметника на благодарността, но тази година беше изместена заради ремонта на Дондуковата градина.

 

Датата 10 март 1943 г. бележи спасяването на около 50 000 български евреи от насилственото им отвеждане в нацистките лагери на смъртта.  Днес, 81 години по-късно, еврейската общност благодари за стореното от българския народ и от православната църква. 86-годишният д-р Хаим Пардо е едва 5-годишен, когато евреите са събрани в двора на еврейското училище.

„Посред нощ в 2 часа дойдоха и ни вдигнаха. Докараха ни в двора. В 5 часа дойде половдивският владика Кирл, качи се на оградата, изнесе реч, с която ни повдигна духа. Колкото хора имаше в двора, двойно повече имаше отвън на оградата. Съпричастността на българите беше голяма. Когато ни пуснаха ни изпратиха до вкъщи комшии, близки, приятели. Въпреки голямата подкрепа имаше и голям антисемитизъм“, каза д-р Пардо.

На поклонението присъстваха и десетки потомци на участници, свидетели на събитията от 1943 година. Тогава техните предци са били строени, готови за депортация в нацистките лагери, съгласно Закона за защита на държавата, приет две години по-рано. Намесата на патриарх Кирил, който по това време е митрополит на Пловдив, предотвратява заминаването им. Акта на милосърдие почетоха и наследници на спасителите на българските евреи.

В спасяването са помогнали и създателят на Пловдивския панаир Обрейко Обрейков, Ангел Станков- председател на Адвокатската колегия, общественикът и журналист Недко Каблешков, журналистът Лука Говедаров, адвокатите Йордан Ковачев и Георги Кръстев.

Лалка Обрейкова, внучката на Обрейко Обрейков, разказа за положените усилия на дядо си в спасяването на българските евреи.

Пред загиналите глави сведоха и представители на  местната власт. Поднесени бяха цветя на паметната плоча на входа на сградата на старото еврейско училище

Възпоменанието ще продължи с поклонение в Бачковския манастир. Представителите на еврейската общност ще поднесат цветя на гробовете на патриарх Кирил и екзарх Стефан, където ще бъде прочетена и специална възпоменателна  молитва. Те ще бъдат посрещнати от игумена на манастира



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Слънчево и студено време ни очаква днес

Над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.  Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг.  Ще духа слаб до умерен източен, в..

публикувано на 07.02.25 в 06:13

АМТИИ е домакин на международния конкурс "Орфееви таланти"

Над 4000 певци, инструменталисти, танцьори и художници от седем държави се включват в 11-то издание на Международния конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „Орфееви таланти“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) в Пловдив.   Днес и утре в Академията ще си дадат среща творци от..

публикувано на 07.02.25 в 05:52

Две момчета са в Спешното в Пазарджик след употреба на алкохол и стимуланти

Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..

публикувано на 06.02.25 в 16:49

Започна строителството на пътя до Мулдавския манастир

Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград.  Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..

публикувано на 06.02.25 в 14:36

9,5 кг наркотици и 361 вейпа конфискува полицията в Пловдив

От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията.  Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол.  При акциите са..

публикувано на 06.02.25 в 13:23