Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартенски посоки "Точно днес" на 13

Снимка: БТА

В сряда сутрин в първите часове на 13-я мартенски ден говорим за минало и съвремие, за политически страсти  и за пловдивски теми.

В Карлово днес откриват официално реставрираната Куршум джамия. Сградата е паметник на културата и е най-старото запазено здание в града от неговото основаване в края на ХV в. За Куршум джамия преди години се състояха големи протести, тъй като мюфтийството настояваше да си върне собствеността върху сградата. След дълга съдебна битка община Карлово успя да спечели делото за собствеността й. Говорим с кмета на общината д-р Емил Кабаиванов.

Ден преди редовната сесия на ОбС на Пловдив Анония Попова разговаря с Веселина Александрова от ПП-ДБ за внесеното им повторното предложение за ОП"Екобус" - управителят да се отчита пред местния парламент, предложение, което идва и след новината за отнетия лиценз на все още неработещото предприятие.

След консултациите при президента Румен Радев и мълчанието около преговорите между ГЕРБ-СДС и  ПП-ДБ анализираме ситуацията и коментираме възможните сценарии със социолога Кольо Колев. 

Слушаме и гласа на младите българи, които за първи път ще гласуват след три месеца за Европейски парламент.

Във „Великите европейци“ Пламен Асенов ни разказва за норвежкия полярен изследовател Фритьоф Нансен. 

А в рубриката „Добро утро, ден!“  е поредната ни среща с писателя Йордан Велчев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Темите в предаването "Точно днес" на 15 април

Пътищата с тяхното лошо качество и шофьорите с нашето самочувствие, агресия или опасна плахост - картинката на риска да се пътува в България. И тревогата, че всяка трагедия е поредна, всички мерки са предстоящи, всички провали са чужди... Ще говорим за тази поредица от несполучливи опити да се справим със себе си с  Красимир Георгиев – председател на УС..

публикувано на 14.04.25 в 17:21

Зони на без/опасност в "Ден след ден"

За опасностите по пътища и зоните за паркиране говорим в първия ден от новата седмица. За чистотата и нейната липса - също. Около този периметър са темите и разговорите в следобедната програма "Ден след ден" на 14 април.  Започваме с мерките, които подготвя общината, за да ограничи паркирането на автомобили в центъра на града и отиваме към широките..

публикувано на 14.04.25 в 14:47

Ново начало с „Вход свободен“

Днес си говорим за книгата на психолога и регресионен терапевт Яна Аврамова-Атанасова – „Дарбата на душата“. Тя я представя, утре, в Пловдив. Очаквайте, след 14 часа. В рубриката „Орисници“, посоката е усещането за свобода във връзката. Рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев, е след 14.30 по традиция. Започваме,..

публикувано на 14.04.25 в 09:30

"Точно днес" на 14 април

Започва Страстната седмица за православните християни, наречена още Седмицата на страданията.  Всеки ден от тази седмица се нарича Велик. Тя е последната от Великденския пост и на всеки един ден от нея се извършват специални служби от църквата. С богослова доцент Мариян Стоядинов ще говорим за символите и християнската традиция, за вярата и смирението..

публикувано на 13.04.25 в 16:59

Цветни гости на Цветница

Именик и професор са днешните гости в Клуб "Неделя“!  В първия час на предаването ще ви срещнем с Ясен Петров – един човек, отдаден на футбола и семейството с цялото си сърце и душа. Очакваме той да ни доближи повече до себе си, за да разберем на кого е кръстен, какво най-много го радва и натъжава в живота. Ще отворим дума за живота и..

публикувано на 13.04.25 в 15:05