Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Христо Габеров - с Африка в сърцето

Среща с художника Христо Габеров. Той  ни разказа за благоговейното удивление от хилядолетната красота на Родопите и неизгладимият отпечатък на невероятното приключение от срещата му с Африка,  които белязват картините му вече повече от двадесет години.
-Ходих във Африка заедно със Владимир Сорокин през '99-та - 2000-та година на едно много дълго пътешествие за девет месеца. С колела! Тръгнахме от паметника пред Народното събрание и стигнахме до Кейптаун, след което се върнахме през Европа и направихме едно много голямо пътуване. По статистика общо 23 държави и 16500 км. на велосипед. Бях на 26 години- точно бях завършил живопис във Великотърновския университет. Сорокин дойде в Кърджали , за да разкаже за своето пътешествие до Австралия и така се запознахме. 
...Решихме и поехме. Минахме през Турция, Сирия, Йордания, Израел, Ивицата Газа. Тогава ги нямаше тия войни! Навсякъде хората бяха супер гастоприемни и хубави. Тогава разбрах, че винаги става въпрос за политика. Хората са еднакви навсякъде- за това с две ръце се подписвам! Имат еднакви ценности и никой не иска да убива никой... После беше Египет, а надолу са Судан, Еритрея и Етиопия,  където имаше граждански войни и не ни дадоха визи. Трябваше да хванем самолет  за Кения- от Кайро за Найроби. Пак по най - невероятния начин - чрез Червения кръст. Бяхме със много нисък бюджет- по 1000 долара на човек. От Кения започна нашето същинско пътуване.
...Цивилизацията постепенно навлиза в Африка. Масаите, например , вече имат джиесеми, а са номадско племе, което убива лъвове, за да си разчисти територия в саваната. Серенгети е разоран като нива- садят царевица и бобови култури, за да оцелеят. Подобна е картината във всички африкански резервати. Заградени са уж, но хората навлизат, нищо че е забранено, защото гладът е по- силен от тока! Скоро разбрах, че в Кения и Танзания, в Найроби и Дар ес Салам вече са построили молове и хората все повече се съсредоточават в големите градове.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Неда Антонова с нов роман за едно пътуване по ръба на живота

В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край.  Темата силно провокира нашата..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Първи фестивал на античните театри започва в Пловдив

Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив.   Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“.  Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..

обновено на 03.04.25 в 08:37

Пловдивските художници показват пролетните "Цветове"

Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми.  Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..

публикувано на 03.04.25 в 07:15

Атанас Маринчешки показва изложбата "60..." в галерия "Сигна"

Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..

публикувано на 03.04.25 в 07:10

Честваме Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и  220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят.   През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..

обновено на 02.04.25 в 17:10