Литийно шествие с тялото на Негово Светейшество потегли потегли от патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" към храм "Св. Неделя", където пристигна малко преди 14 ч. Малко преди 14:30 ч. патриархът беше положен за вечни времена от южната страна на храма, до гроба на Екзарх Йосиф. Да бъде погребан в двора на храм "Св. Неделя" е воля на патриарха и решение на Светия синод.
Траурният кортеж се изви от храм-паметника "Св.Александър Невски", по бул."Георги Раковски", след това - по бул. "Цар Освободител" и се отправи към църквата "Света Неделя", където ще бъде положено тялото на патрирах Неофит според неговото желание приживе.
Процесията представляваше един последен път между двата храма, по които шествието направи няколко спирания и изчаквания. Тя се движеше бавно, съпроводена от много хора. По самия бул. "Цар Освободител" се уплътни особено. Край храма "Света Неделя" има знакови сгради като Богословския факултет, в който патриарх Неофит е преподавал и е върнал Духовната катедра в рамките на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Бил е негов декан. В храм "Света Неделя", патриархът ще бъде положен до гроба на Екзарх Йосиф.
Екзарх Йосиф на 37 години става екзарх и му е отредено да води България, която възкръсва за свободен живот след 1878 година. Цели 38 години Екзарх Йосиф е църковен народен водач и вдъхновител на училищното просветно дело. Умира през 1915 година.
За процесията, предвождана от свещеници от БПЦ, тялото на българския патриарх беше положено в специален лафет - гаубичното оръдие, преправено на лафет, върху което е бил и ковчегът на Цар Борис III.
В шествието присъстваха председателят на Народното събрание Росен Желязков, президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, министърът-председателят в оставка Николай Денков, вицепремиерът в оставка Мария Габриел, кметът на София Васил Терзиев, министри от правителството в оставка, народни представители, представители на чужди мисии у нас, на вероизповедания и на институции, военни, както и миряни.
Шествието беше съпроводено от Гвардейския представителен духов оркестър.
Стотици хора изпратиха патриарха в последния му земен път.
Уникално произведение на античното изкуство в стил, характерен за елинистическата епоха, показа директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов. Открита е под базиликата в останки от езически храм от 2-3 век от новата ера, които не са проучени. Става дума за глава на градската богиня на Филипопол Тюхе. Статуята е открита по време..
По повод 1 декември, Световен ден за борба със СПИН в Пловдив ще се проведе активна кампания, която ще е насочена към превенция. Това съобщи д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ-Пловдив. Той допълни, че 45 000 презерватива ще бъдат раздадени на много места в града, включително и на дербито между "Локомотив" и "Ботев", на 1 декември, на стадион..
Комисията за защита на конкуренцията влезе в офиса на Асоциацията на българските застрахователи.Проверката в помещенията на сдружението на застрахователи е в следствие на образувано производство за картел между застрахователите за поскъпване на застраховката „Гражданска отговорност“ на таксиметровите шофьори. КЗК ще проучи дали..
Кричим е поредната община в Пловдивска област, която ще повиши такса смет от догодина. Предвижданото поскъпване е с 25 %, съобщи кметът Атанас Калчев. Причината е значителното увеличение на разходите, които не могат да се покриват от собствените приходи на общината. Такса битови отпадъци не е актуализирана от 2020 г., обясни той. От..
Около 18.30 ч. на бул. „България“ пешеходец пресякъл внезапно пътното платно и се удари странично в преминаващ лек автомобил „Алфа Ромео“, съобщиха от пловдивската полиция. Пострадалият 63-годишен мъж е транспортиран в болница, където е починал. Пробите за употреба на алкохол и наркотици на 64-годишния шофьор са отрицателни. Образувано..