Никой не се е съмнявал в победата на Владимир Путин. Тя беше заложена предварително, като бяха внимателно отстранени всички по-рискови кандидати. Накрая останаха такива, които са близки до линията на Кремъл и бяха във властта. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив журналистът Валерий Тодоров, който бе и дългогодишен кореспондент на редица медии в Москва.
Нямаше особена конкуренция на президентските избори в Русия
Николай Харитонов е представител на Комунистическата партия, той е ветеран на 75 години. 56-годишният Леонид Слуцки е приемник на Владимир Жириновски и е председател на комисията по международни въпроси в Държавната дума. 40-годишният Владислав Дранков е най-младият от 4-мата, но е заместник-председател на Думата, с много сериозна бизнес биография.
И 4-мата не критикуват войната в Украйна, а във вътрешнополитически план само Дранков говореше за промени, обясни Тодоров.
Ще има ли промяна в политиката?
След като Путин спечели 5-ти мандат, очаквам да се втвърди политиката и във външнополитически, и във вътрешнополитически план. Очаквания във вътрешната политика няма да има, защото опозицията предварително беше изнесена навън или не са сред живите като Алексей Навални. По отношение на външната политика, на фона на предстоящите избори за президент на САЩ, ще се опита да постигне някакви предимства на фронта в Украйна. Ключов ще бъде изборът в САЩ, смята журналистът.
Тежестите от войната в Украйна все повече ще падат върху Европа. Путин иска да разговаря със САЩ, защото не смята, че нито Украйна, нито Европа са му партньори, каза Валерий Тодоров.
Путин и европейските избори
Част от десните сили в Европейския парламент виждат подкрепа във Владимир Путин. Как ще води разговори ЕС с Русия, ще зависи от настроенията в европейската политика, кое от семействата ще надделее, кои ще са новите лидери, смята анализаторът.
Европа, грубо казано, се "залепи" за американската политика и геополитика, но често не отчита интересите на самата Европа и на страните, близки до конфликта, каквите сме и ние. Много зависи как ще се развие европейската политика, дали ще продължи ескалацията в мисленето за война.
Какви са шансовете да се прекрати войната в Украйна?
Ако войната се пренесе на руска територия, както частично това се случва, увеличават се рисковете да се разшири географията на сблъсъка и може да обхване и други страни, територии, държави. Единственият шанс са преговорите, най-малкото за да се спасяват човешки животи, подчерта Валерий Тодоров.
Цялото интервю с него е в прикачения файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..