Политологът Явор Сидеров коментира пред Радио Пловдив, че липсата на проектоправителство на този етап е резултат на сагата с неподписаното, неуважено и непопулярно коалиционно споразумение между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ още преди девет месеца. "Ако ясно бяха разписани правилата за ротация, ако се спазваха и уважаваха, сега нямаше да ги има тези циркове. Става въпрос за извиване на ръце, за слагане на свои хора, за вадене на неудобни хора от редиците на коалционния партньор и опити за разширяване или стесняване на влиянието", коментира Сидеров.
Според него това, което дискредитира целия процес е, че е ясно за всички, че правителство ще има, защото международната рамка е такава, но се обезценява съставянето на кабинет, процесът се дискредитира публично и се отблъскват все по- малкото останали избиратели.
Мнението на политолога е, че на втори план стои борбата за власт в регулаторите и в отделните министерства, която всъщност е водещата в случая. Това е битката за реалната власт, каза той. По думите знаково е отсъствието на военния министър Тодор Тагарев в проектокабинета "Габриел". Ако не се споразумеят за финансовия министър Асен Василев и за вътрешния Калин Стоянов, които са в списъка на този етап, то тогава цялата къщичка ще се разпадне е прогнозата на Явор Сидеров.
Той посочи, че истинката битка, която се води е за регулаторите, агенциите, зам. министрите и тя ще се води в следващата седмица. Анализаторът бе скептичен, че Мария Габриел утре ще върне папка с имената на министрите на президента.
Оставането на министъра на туризма и на спорта, въпреки критиките към тях от ГЕРБ-СДС, идва да покаже реалната тежест на тези два ресора, колкото и цинично да звуча, добави той.
Явор Сидеров не смята, че въпросът е кой е по- склонен на отстъпки, а каква е относителна тежест на партиите в сглобката. Отстъпки, каза той, се правят, когато партньорите са сравнително равнопоставени, но в случая съвсем не е така, защото ПП-ДБ не са в изгодна позиция
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..