Българският фолклор е уникален в цялата си същност. Фолклорното изкуство е предаване на родова памет, на знание, наследявано от поколенията чрез музика, танц, цветове и шарки.
Етнографският музей ще бъде домакин, на втората самостоятелна изложба, на Даниела Дичева. Откриването е днес от 18 часа. До 4-ти април, включително, може да разгледате една съвременна интерпретация на българската автентична и авторска шевица.
„Брод диря“ е в смисъла на българския си род диря. С бод, бродерия оставям следа. Проправям си пътека, защото само по неотъпканото остава диря. Първият ми проект беше през 2018-а година, в Национален студентски дом, в София. Вторият ми проект имаше представяне в София, на 2-ри февруари, тази година. И сега, с тази втора изложба, този втори проект гостувам в Пловдив, в Етнографския музей. Шевиците, българската народна песен, фолклор, това са моите хобита, които успях да съчетая в едно. Те ми дават вдъхновение, дават ми сила, изваждат ме от ежедневието. Иначе, по професия съм инженер нещо, което е съвсем различно. Бродирам от девет годишна възраст, но в последните десет години, целенасочено изучавам символите, знаците, значението на шевицата и се интересувам от това. Пея от 3-4 годишна възраст. В Родопите всички пеят. Аз съм оттам, от един дълголетен род, от село Стойките. Има документирана история за Яръмовия род, от Стойките, за 270 години назад“, разказва Даниела Дичева.
В рамките на изложбата „Брод Диря“ ще бъдат представени малки пана, със специално направени ръчно изработени рамки от дърво, с размери 20/20 и 30/30 сантиметра. Някои от моделите са по авторски схеми на Елисавета Йорданова, а други са вдъхновени от мотиви на автентични шевици, от различни региони на България. В изложбата може да видите и други предмети с ръчно изработена българска бродерия, като карета, чанти, колани, престилки за бутилки и други.
Откриването на събитието ще бъде с концерт на камерна вокална формация "Б-фолк", създадена през 2017-а година, с диригент маестро Светослав Балтаков. Гостите ще имат възможността да се насладят на българската народна песен, представена по нов и различен начин. Камерната формация се състои от пет жени, непрофесионални певици, с различни професии, вдъхновени от народната музика.
Част от формацията е и Даниела Дичева, гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Дипломантката от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ Мария Драганова открива самостоятелна изложба в културния център на Радио Пловдив. Младата художничка е специалност рекламна графика на випуск 2025. В изложбата обаче представя предимно живописни картини – природа и натюрморт. Освен това са изложени и няколко нейни плаката..
Драматичен театър – Пловдив стигна до най – мечтаната сцена, която диктува театралните тенденции в света – фестивала в Авиньон, Франция. Пловдивската драма е официален копродуцент на спектакъла „Разстоянието“ от Тиаго Родригес, с чиято премиера на 7 юли ще бъде открито тазгодишното издание на фестивала. Т ова съобщи директорът на Пловдивския..
Младата пловдивска поетеса Теодора Сукарева-Теа спечели конкурса „До 40“ с ръкописа си „Тя беше там“. Това е второ издание на конкурса за стихосбирка, обявен от пловдивския многоезичен литературен сайт Plovdivlit в началото на неговата 9-а година. За наградата се бориха 10 ръкописа. Жури в състав доц. Елка Димитрова, Антон Баев..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 24.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Черноризец Храбър. За буквите. 122 стр., ок. 4А, Сдр. „Българска история“, 2025. Петър Маринов. Литературна мозайка- 258 стр., 3А, Екобелан, 2025. Владко Мурдаров. Разни нови съвети за чуждите думи. 168..
Азиз Шакир-Таш представя последния си роман „Ниският полет над думите “ в клуб „Петното на Роршах“, в рамките на „Пловдив чете“. В книгата става въпрос за съдбите на родители на диагностицирани с аутизъм деца, които водят битка за всяка тяхна дума и за спасението на душите си. Модератор на срещата ще бъде Бехрин Шопова. Азиз..