В днешния Световен ден на водата кризата с този ценен ресурс и вдигането на цената й коментира Георги Владов, зам.-председател на Българска асоциация по водите.
Според него ВиК дружествата са на собствено финансиране, те не получават субсидии от държавата и няма как и откъде да се поемат разликите между действителните разходи по доставка на водата и това, което плащат абонатите.
" Няма кой да покрие тези разлики. Тоест дружествата тряба да се самоиздържат. Всичко, което се случва във сектора във ВиК дружествата няма как да не мине през цената на водата", обясни експертът.
Той допълни, е че е важно да се види дали се влагат средства и дали се инвестира в тези дружества и отговорът е - не.
На въпрос - защо загубите са толкова големи - дружествата отчитат, че загубите средно са 60%, а някъде до 80%. Владов обясни:
"Големите загуби на вода звучат стресиращо, но трябва да се има предвид какво се крие зад тези загуби. Хората си мислят ,че като кажем 60% загуба на вода, виждате ли 60% от водата тече някъде. Това не е така. Тук се включават всички загуби. Има търговски загуби, което значи неточно мерене на водите, което включва и неправомерно ползване на вода. Разбира се тук се включват и физическите загуби. Но имайте на предвид, че от тези 60% може би около 30% са физическите загуби. Най-големи са търговските загуби.", обясни Владов
Дружествата са или държавни или общински като мрежта е изключително стара и се нуждае от подмяна, припомни още експертът. Тава е основна причина за множеството аварии.
По думите му инвестициите в сектора не трябва да минават през цената на водата, която се плаща от потребителите, защото българските граждани не могат да си позволят да плащат цена от 6-7 евро, както е в западните страни.
"Аз мисля,че държавата трябва да може да задели от бюджета всяка година от 500 милиона до 1 милиард лева. Трябва сумата да се инвестира във ВиК сектора, в подмяната на водопроводната мрежа, защото иначе няма как да стане през цената на водата", смята Владов.
Той припомни, че за това говорим вече 12 години и ако това е било направено преди много от проблемите днес щяха да бъдат решени.
Владов посочи, че все повече кадри напускат сектора и все по-осезаемо се усеща липсата на инженери специалисти. Причината е в ниското заплащане и тежката работа.
Той е категоричен, че качеството на водата у нас е много добро.
"Да се радваме, че я имаме и да я пазим, но и да имаме политика да опазваме това природно богатство", призова Владов.
Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“. Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година. Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота". То ще осигури по – голям..
Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..
Важно е родителите да запазят спокойствие, ако се наложи да оказват първа помощ на децата си и едва след това да предприемат действия. Това коментира д-р Борислав Дренски – неонатолог от екипа на УСБАЛАГ "Селена", които проведоха обучение как се реагира при ситуации, застрашаващи здравето и живота на най-малките. Форумът има за цел да..
Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити. Инициативата е в контекста на очаквани..
За нас беше изключителна чест да пътуваме до Антарктида, все пак бяхме заедно с нашия бележит учен проф. Христо Пимпирев. Беше като сбъдната мечта, оправдаха се всичките ни очаквания за това изключително място, разказа в предаването "Точно днес" главният уредник от Природонаучния музей в Пловдив Кристиян Владов . "Нашата работа бе много..