Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пропуските на Москва будят съмнения в оценката на събитията

Отговорност за атаката в концертната зала "Крокус Сити хол" в предградие на Москва, при която загинаха 137 души, а над 100 бяха ранени, пое джихадистката групировка Ислямска държава. Според Кремъл обаче, извършителите са били подпомогнати от Украйна. Доказателства за това няма, Киев нарече твърдението "абсурд".

Пред Радио Пловдив бившият министър на отбраната Николай Ненчев сподели, че е рано да се прави анализ заради липсата на достатъчно обективна информация. Важно е да се чуе повече от експертизата, която води разследването, защото това, което се съобщава е с много противоречив характер. Сигурното е, че предупреждение от САЩ за терористична заплаха е имало, каза Ненчев.

Изключвам всичко това, което Путин е казал, особено във времето на война, която води със свой съсед. Той се отнесе със сарказъм към предупрежденията и за хората в самата Русия буди съмнение, защо то не е било взето пред вид. 

Липсата на полицейски части, липсата на охрана на сградата са факти, които будят съмнение за оценката на събитията.

Според Николай Ненчев най- важното сега е да се извадят поуки от случилото се. Очевидно се събуждат клетки на "Ислямска държава", а вероятно и други теророистичнигрупи, които действат на територията на Европа. Това налага да се вземат незабавни превантивни мерки, защото трябва да имаме пред вид, че никога досега един такъв акт не е бил изолиран.

Ненчев не изключи атентатът да отключи още по- голяма агресия към Украйна.

По отношение на България и провалът на преговорите между ГЕРБ- СДС и ПП- ДБ Николай Ненчев потвърди тезата си, че полезен ход няма и изборите са единствен вариант.  Отношенията между партньорите са тотално накърени, а и хората трудно се ориентират в противоречивите им твърдения.

В контекста на кризата около нас добре е, че НС ще работи и във времето на служебния кабинет, каза в интервюто Николай Ненчев.

Чуйте в прекачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45