"За съжаление в този момент стремежът към запазване на власт и стремежът за контрол върху съдебната власт се оказа по-силен за ГЕРБ и ДПС, отколкото националните приоритети".
Това мнение изрази в програма "Ден след ден" журналистът Петко Георгиев. Той коментира и защо въпреки преговорите ротацията се оказа невъзможна.
Според него е имало очакване в обществото, че ще се случи ротация, както беше договорено преди девет месеца.
"Аз самият го споделях в голяма степен, защото смятах, че ГЕРБ и ДПС не са готови все още да управляват сами и да изключат ПП-ДБ от формулата на властта . Но това не се оправда. Видяхте, че когато се опре до провеждане на сериозна реформа в съдебната система, ГЕРБ и ДПС дават на заден ход и блокират процеса оттук нататък. За мен точката на преговорите беше поставена по-рано - когато Мария Габриел представи пред президента несъгласувани министри. Беше съвършено ясно, че това е краят на проговорите", коментира журналистът.
По думите му това, което ни очаква е служебно правителство на ГЕРБ, защото всички, които могат да бъдат номинирани от президента са свързани с партията на Борисов.
Георгиев изрази съмнение също така за това как ще продължат реформите в съдебната система след изборите.
"А едни следващи избори ще поставят същия въпрос със задна дата, но очакванията са, че баланса в полза на реформаторските сили в НС едва ли ще е толкова позитивен, че да даде отново тласък на реформата на съдебната система. За съжаление съдебната власт не може да се реформира от вътре", допълни Георгиев.
Той посочи, че двете страни в този преговорен процес са имали съвсем различни цели.
"Ако ПП-ДБ са си поставяли за цел да постигнат някакво споразумение, което да постави рамката на политическото взаимодействие с ГЕРБ в рамките на вземане на политически решения, то се видя, че от страна на ГЕРБ политиката е съвършено различна" , каза анализаторът.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..