Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тежката конфронтация ерозира доверието в политическия процес

От самото начало бях скептик по отношение на сглобявнето на несъотносими една към друга части, най- малко защото още в началото нямаше подписано коалиционно споразумение, каза в коментар на последните политически събития и провала на първия мандат докторът по политология и професор по обществени и политически комуникации Росен Стоянов.

От самото начало се усещаше неприязън от ПП - ДБ към ГЕРБ - СДС и то не само като оценка към миналото, а и като нежеление да се идентифицират с тях. Опитаха са да управляват заедно, но не и да се оприличават на онова, което отричаха.

С оглед на все по- вроятните предсрочни избори проф. Стоянов смята, че трябва да се забрави за всякакъв вид пиарски и репутационни трикове и да се влезе в по- трезвия политически ум и разум, да се действа деликатно, дори в кампанията заради прогнозата, че в близко бъдеще никоя партия няма да спечели толкова гласове, за да управлява сама.

Разграничаването трябва да е на принципна основа и да не се горят мостове, да не се атакуват противниците в крайности, каквито видяхме в последните години.

Все по- малко българи вярваме на тези партии и лидери, а когато това е така, големият проблем - да се компрометира въобще доверието в политическия процес - чука на вратата, прогнозира политологът.

Той призна, че търси обяснение от различни експерти защо е това видимо истерично и крайно невъздържано поведение на някои политици, нетърпението и изпускането на нерви. Залогът е огромен, но тази емоционалност е присъща на кампанията, но в суровата действителност на парламентаната работа нещата трябва да се по- обрани и логични. 

Защото хората искат сериозност и резултати от своите представители.

Все по- вероятни са предсрочните избори, прогнозира проф. Стоянов. По думите му предстои парламентът, който ще продължи да работи,  да се превърне в предизборна  говорилня. Другият проблем е, че за пръв път ще се проиграе назначаването на служебен кабинет след промените в Конституцията, по които при това се очаква произнасяне на Конституционния съд.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57