Конституционната реформа остана незавършена, но все пак в частта за служебното правителство бяха внесени работещи промени, смята изборният експерт Марин Божков.
Освен председателя на НС, другите три институции, които могат да излъчат премиер, са неполитически и представляват важна част от стабилизиращите обществени системи и те трябва да определят стабилността на преходния период до изборите. Замисълът дотук на законадателя е разумен и ограничава някои злоупотреби, които водеха до определени кукувичи назначения през последните години, каза той пред Радио Пловдив.
По думите му след като Конституцията казва, че това са лицата, които могат да бъдат служебни премиери, всеки може да бъде избран. Проблемът не е в ограничеността на листата, а във възможността за политическите пазарлъци.
Божков прогнозира, че листата все пак ще бъде съкратена допълнително заради назначението на омбудсмана проф. Диана Ковачева в Европейския съд и ангажимента на управителя на БНБ Димитър Радев с въвеждането на еврото у нас.
Според анализатора президентът Румен Радев и ГЕРБ трябва да постигнат съгласие за служебния кабинет и тогава ще имаме функциониращо правителство с повишена тежест на ГЕРБ. Ако не постигнат съгласие, може да се стигне до кабинет тип "Беров", смята още той.
Тревогата на Марин Божков е за отношението на политиците към преговорите, а то е като сериал тип "Далас" или "Дунав мост". Животът на хората не е сериал, и не трябва да има ориенталски иширети, коментира той и добави, че не е оптимист дали ще променят подхода си. По- скоро ще бъдем свидетели на друг тип сериал "Наследството на Гулденбургови" или "Великолепният век". Това зависи от президента Радев и от партия ГЕРБ, представлявано еднолично от Бойко Борисов, подчерта още анализаторът.
Според него, ако имаме избори 2 в 1 изборната администрация ще се справи, защото е показала, че работи добре. Проблемът е, че ако изборите са с повтарящ се патов резултат, това ще блокира стратегическите цели на страната - Шенген, еврозоната и отбранителния ни капацитет. Европейските ни партньори вече гледат с недоумение на ориенталските пазарлъци в българските политически среди, защото не им трябва пореден другар на Орбан или Фицо, смята Марин Божков.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..