Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Растат случаите на варицела и скарлатина в Пловдивско

След случаите в Северна България и при нас в Пловдивска област има повишен брой случаи на варицела и скарлатина в сравнение с предходни години, каза в интервю за предаването "Точно днес" д-р Милена Панайотова, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Пловдив. 

Тя обясни, че средно случаите на варицела са 320 на месец за януари, февруари и март, а през 2023 г. сме имали 2255 случая. По отношение на скарлатината също броят на заболелите е доста по-висок от предходни години, като за януари са регистрирани 116 случая, за февруари - 111, а за март - 141 до момента. През 2013 г. за цялата година са 1112 случая, посочи инфекционистът.

Това завишение не е обичайно, но причината вероятно е, че няма масова имунопрофилактика. Ваксината за варицела е препоръчителна и не е масова, каза още д-р Панайотова.

Есенно-зимният период е сезонът на тези инфекции. Доскоро бяхме в изолация, ходихме с маски и дезинфектанти заради КОВИД и това също помогна да не се разпространяват много варицелата и скарлатината, допълни тя. 

Боледуват основно децата от 1 до 10-14 години, особено в детската градина и началните класове. 

Това не са екзотични инфекции, те са типично детски заболявания и нашите педиатри имат опит с тях, каза още д-р Панайотова. Тя посочи, че тази година миналата година е имало 1 случай на коклюш при 9-годишно дете, но тази година все още няма регистриран такъв случай. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с д-р Милена Панайотова от РЗИ - Пловдив, е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10

„Абонамент за чудеса“ превръща съпричастността в промяна

Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..

публикувано на 07.07.25 в 10:50
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26