Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По разчетите на EVN парното в Пловдив поскъпва с 13 % от юли, за тока нищо е ясно

| обновено на 29.03.24 в 09:01

От 1 юли парното и топлата вода в Пловдив трябва да поскъпнат с 13% според моментните разчети на EVN, които притежават Топлофикацията в града. 

Заместник  - председателят на УС на дружеството Калина Трифонова обясни, че разчетите им са във основа на съществуващите регулации и наредбата за ценообразуването, която предвижда признаване на инфлационните индекси за съответния едногодишен период, на оперативните разходи, има и технологична норма на загубите в размер на 35 процента и ремонтната програма на дружеството, която е в размер на 1,5 милиона лева. Всички тези калкулации показват едно увеличение средно с около 13 процента на цената на топлинната енергия за "ЕВН България -Топлофикация" и това ще бъде в нашето ценово заявление, каза Трифонова.

Заради неясноти как ще се случи процесът, към момента не могат да предложат крайна цена на тока за битовите клиенти, както и да кажат как ще изглежда една тяхна фактура от 1 юли нататък.

Към настоящия момент все още има няколко неясни момента. 

Променя се начинът на покупка на енергията - т.нар. либерализация на едро е предвидена по закон да се случи, само че продължаваме да имаме регулирани цени към крайните клиенти, обясни Калина Трифонова. Тя отбеляза, че регулираната цена към крайния клиент ще бъде определяна от Министерския съвет на база постигнатата средна цена на борсата "Ден напред" и обясни, че дружеството ще трябва всеки ден да купува тази цена на борсата, да фактурира четири пъти в месеца, както и досега го правят, като по думите й не е ясно в края на месеца каква ще бъде цената и тяхната надценка по наредбата за ценообразуването, която в момента се дискутира. Така че все още не можем да кажем каква би била нашата крайна цена, нямаме нито яснота за началната покупна цена, нито за цената, по която да фактурираме на крайни клиенти, каза Трифонова.

Тя коментира още, че това ще се отрази в сериозен ликвиден проблем за дружеството, тъй като всеки ден ще трябва да купуват енергията на борсата на цена, която към момента прогнозните фючърси показват, че е близо 50 процента по-висока от текущата регулирана цена, по която купуват от НЕК. Всеки ден ще трябва да отделяме средства и ако се запази механизмът, по който в момента Фонд "Сигурност на електроенергийната система" компенсира доставчиците, търговците за техните бизнес клиенти, бихме изпаднали в ликвидна криза за този период от минимум 45 милиона лева, средства, които трябва някак си предварително да бъдат осигурени, за да може да се осигури безпрепятственото купуване на борсата "Ден напред", каза Трифонова.

Тя отбеляза, че се дискутира да има промяна в закона, за да може да се получи едно по-гладко финансиране на този нов модел на покупка на енергията, тъй като крайните снабдители продължават да бъдат регулирани по отношение на крайната си доставка и по отношение на необходимите приходи. Ние имаме в рамките на една година печалба от 1,5 милиона лева, няма как да финансираме тези 45 милиона, ако няма механизъм предварително да получим средствата от фонда, каза Трифонова. 

Това, което се предвижда да се случи, е, че ние като крайни снабдители ще трябва да купуваме електроенергията за битовите клиенти от Българската независима енергийна борса и след това да я продаваме на тези клиенти по регулирани цени и тази разлика трябва да бъде компенсирана, каза Александър Сипек, председател на УС на "ЕВН България". По думите му всички очакват и всички прогнози са, че ще има значителна разлика между цената на борсата и цената, по която се очаква дружеството да продава. Говорим за над 12 млрд. киловатчаса, които ще трябва да бъдат купени и продадени на милионите битови абонати в България, посочи Сипек. Той добави, че са в активни разговори с отговорните институции как тази разлика между цените може да бъде овладяна, за да няма сътресения.

Водим разговори с институциите, имаме очакването и разбирането, че те също виждат този проблем и че той трябва да бъде решен, така че регулираният цикъл с битовите клиенти в следващите няколко години да бъде запазен без особени сътресения, каза Сипек.

Александър Сипек посочи още, че другата дата 1 януари 2026 г., когато ще бъде в сила пълната либерализация, не е толкова далеч, като по думите му има много неща, които трябва да бъдат подготвени дотогава. Сред тях са какви са задълженията и правата на участниците на пазара, общите условия, по които ще се работи по отношение на клиентите, процедурите как ще се случва смяната на доставчик и други, които трябва да са ясни, за да се случи успешно и добре тази либерализация, каза Сипек.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

ГДБОП арестува контрабандни цигари за два милиона лева в Пловдивско

Четирима души са задържани за пренасяне на цигари без бандерол за близо 1 милион 880 000 лева, съобщиха от Районна прокуратура - Пловдив.  На 19 ноември в складова база в село Скутаре те са хванати да товарят тир с цигари без бандерол. При опита да бътат задържани те са успели да се качат на лек автомобил и са опитали да избягат. Това..

обновено на 21.11.24 в 16:54

ВиК се бори с аварията, оставила без вода промишлената зона в "Тракия"

Продължава работата на екипите на ВиК по отстраняване на аварията, възникнала снощи в промишлената зона на район „Тракия“.  Тогава при изкопни работи по трасето на Южния обходен колектор бе спукан магистрален водопрод. Наводниха се околните улици, а жилищни блокове и няколко промишлени предприятия останаха без вода.  Към този час  от водното..

обновено на 21.11.24 в 15:37

Данък сгради в община "Родопи" скача драстично

Увеличават данък сгради в община "Родопи" от догодина. Това ще доведе и до скок на цената на такса смет.  Сметките за домакинствата и за бизнеса ще скочат със 111%. Предложението на местната администрация е качено за обществено обсъждане и предстои да бъде разгледано и одобрено от Общински съвет.  Данъкът върху недвижимите имоти се..

обновено на 21.11.24 в 15:37

Пожарната в Пловдив получи дрон от Общината

Многофункционален дрон получи като дарение Регионалната служба Пожарна и аварийна безопасност Пловдив. Устройството е произведено в Швейцария и единствено по рода си в България, посочи директорът старши комисар Васил Димов. Ще бъде използвано основно за локализиране и наблюдение на пожари в труднодостъпни местности. 

обновено на 21.11.24 в 15:22

Камарата на архитектите продължава битката си с "инженеринга"

Комисията за защита на конкуренцията все още не се е произнесла по жалбата на Камарата на архитектите в България (КАБ) срещу избрания метод „инженеринг“ за възлагане на обществената поръчка за нова сграда на пловдивската Математическа гимназия. Комисията е заседавала днес, стана ясно на пресконференция на ръководството на Камарата в Пловдив...

публикувано на 21.11.24 в 15:21