Депутатите узакониха обработването на ниви без съгласието на собствениците им, като гласуваха на второ четене промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), с които променят правилата за сключване а доброволни споразумения.
С какви аргументи от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи обявиха, че с приетите експресно промени дребните собственици на земеделски земи ще бъдат категорично ощетени - коментарът е на председателя на асоциацията Евгений Орашъков.
Предложените промени в закона допускат до 1/3 от земята в дадено землище и частните имоти да се разпределят административно на земеделци, които нито са собственици, нито имат сключен договор за ползване. Това означава, че административен орган разпределя частна собственост, без да търси собственика. Това е противоконституционно, обясни в интервю за предаването "Точно днес" Евгений Орашъков.
По думите му, твърдението, че така се повишава конкурентноспособността на българския земеделски производител и по-конкретно малките местни земеделци не е вярно.
С промените сега е възможно ако 2/3 от собствениците или ползвателите са съгласни, да се обработва земята. На практика се отстъпва от идеята за сключване на доброволни споразумения за ползване. Това отстъпление е 33 % и е в интерес на големите фермери, които са 1,5 % от едрите земеделци, обясни председателят на асоциацията на собствениците на земеделски земи.
Разумно е тази промяна да влезе от следващата година, коментира Орашъков, но обясни, че много от препоръките на асоциацията не са взети предвид от депутатите.
Не можем да претендираме нито за Шенген, нито за Еврозоната, нито на равнопроставеност за евросубсидиите, ако правото на частна собственост не е гарантирано, добави той.
Цялото интервю на Веселина Пеева с Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи, е в прикачения файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..