Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заменките на около 30 000 дка държавни гори да се разтрогнат

Снимка: Ани Петрова

Конституционният съд реши, че горски терени, придобити от държавата чрез замяна, не могат да сменят предназначението си и върху тях да се строи. Решението бе определено като историческо заради определянето на горите като публично благо, независимо от собствеността им. 

Това решение е много важно за всички хора, които се опитват да защитават природата чрез публични битки. То наклони везната към правото на общото ни коституционно право на запазена природа за сметка на конституционното право на частна собственост

Това заяви пред Радио Пловдив Александър Дунчев, природозащитник и експерт в "Зелени закони" , бивш шеф на Агенцията по горите и бивш депутат от "Продължаваме промяната".

Той посочи, че около 30 000 дка държавни гори в България са заменени - придобити са чрез замяна на някаква друга частна собственост.  И това е дело на нагли частни инвеститори, които позовавайки се на непрекосновено частно право на собственост, застрояват гори или земеделски земи. 

В региона около Пловдив и Смолян това са ловните гори над местността "Тъмраш" в ловно стопанство "Чекерица", вековни гори около Смолянските езера и вековни гори под връх Перелик, където беше предвидено строителство на ски курорт. 

Тези гори бяха придобити за жълти стотинки - за без пари, обясни Дунчев. 

Той посочи, че повечето гори, които са създадени през последните 100 години у нас, са върху терени, които трябва да се защитят от ерозия. 

На практика повечето от заменените гори са точно тези изкуствени гори. Чрез незаконни схеми на заменки държавата ги е дала на частиници, които решават да ги застрояват. 

Дунчев припомни, че Европейската комисия съди България, че не е разтрогнала сделките по тези заменки, които са абсолютно незаконни. 

Заменките на държавни гори, които са около 30 000 декара, трябва да се разтрогнат, категоричен е експертът в "Зелени закони".

Правото на природа по Коституция е много по - висше право от частната собственост, подчерта Александър Дунчев. 

Един от позитивите на соцвремето е, че държавата управлява горите, а това става след като ги национализира след 1944 година. Национализирането изиграва ключова роля за горите, тъй като те са публично благо, смята природозащитникът. 

Така 1/3 от българсктите гори вече са възстановени. 

75% от всички български гори са държавни и се управляват изключително екстензивно, каза Дунчев. 

Той определи като огромно предизвикателство решението за управлението на държавните гори - дали те ще бъдат направени акционерно дружество, или ще бъдат агенция

Цяла Европа бяга от подхода държавните гори да се управляват като акционерно дружество, тъй като тогава единствената цел от тях ще е печалбата, коментира експертът от "Зелени закони". 

Според него трябва да се създаде независима Държавна агенция по горите, в която би трябвало да бъдат включени и държавните предприятия. Държавните гори имат изключителна публична функция, подчерта той. 

Интервюто на Емил Ксотов с Александър Дунчев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11