Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кариери застрашават светилището на Асклепий край Паталеница

Когато светилището на бога лечител край пазарджишкото село Паталеница е функционирало, е било известно чак в Рим. За това съдим по благодарствени надписи, открити в столицата, каза на пресконференция в Пазарджик тракологът проф. Валерия Фол.

Тя обясни, че край селата Паталеница и Ветрен дол се намира най-голямото извънселищно светилище от римския период, посветено на здравоносния бог Асклепий, а там преди това е почитан тракийски бог. „Такива светилища са в специално избран район от природна гледна точка – с прекрасна природа и минерална вода, а светилището е неразривно свързано с нея. В древността светилището е много посещавано, дори от управителите на 2 римски провинции, а районът е благоденствал“, разказа проф. Фол.

Тракологът призова не само да се съхрани и консервира светилището на Асклепий, което не е цялостно проучено, а и да се защити местната природа.

В района обаче 3 фирми са подали документи за концесии за добив на инертни материали, които биха съсипали светилището и унищожили природните дадености.

Зоологът д-р Николай Коджабашев от Лесотехническия университет обясни, че на 25 март в МОСВ е подадено искане територията да бъде обявена за защитена местност. „Тук живеят защитени видове, част от които като царския и кресливия орел обитават много голяма територия. Започваме проучване и на флората и фауната на Чепинската река от изворите до вливането й, затова ще подадем предложение за втора защитена зона“, каза зоологът.

Кметовете на селата Ветрен дол и Паталеница също се обявиха за запазване на светилището и против кариерите.

„80 % от поминъка на жителите на Ветрен дол е земеделие. Голяма част от хората няма да разрешат тук да има кариери за инертни материали. Не всичко е пари“, каза кметът Георги Янев.

„Хората в Паталеница са много притеснени, не искат да има кариери. Готови са на всичко, включително протести и пътни блокади“, подкрепи го кметът на пазарджишкото село Стоил Фърцов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Втори път удължават проекта "Грижа в дома" в Асеновград

С още три месеца се удължава срокът на проекта „Грижа в дома в община Асеновград“, след като кметът Христо Грудев сключи ново допълнително споразумение към административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с Управляващия орган на Програма “Развитие на човешките ресурси“. С отпуснатите близо 405 000 лева проектът ще..

публикувано на 20.05.24 в 16:48

ОбС на Пазарджик награди изявени общественици за празника на града

Общинският съвет в Пазарджик проведе днес тържествена сесия, посветена на 21 май – Празника на града и Ден на на светите равноапостоли Константин и Елена. В дневния ред на заседанието бяха включени само две точки – приветствия по случай 21 май – Празник на Пазарджик и  удостояване със звание „Почетен гражданин на град Пазарджик и Общината”..

публикувано на 20.05.24 в 14:54

Отложиха за юни затварянето на възлово кръстовище в "Южен"

Предвиденото за днес затваряне на кръстовището между улиците „Димитър Талев“ и „Петър Стоев“ в район „Южен“ се отлага. Това съобщиха от общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“. Причината е, че от фирмата изпълнител на тази част от проекта на ВиК за Южния обходен колектор тази сутрин не бяха поставили необходимите пътни знаци и..

обновено на 20.05.24 в 14:45

Пловдив и Лайпциг активизират икономическите си отношения

Задълбочаване на икономическите отношения между Пловдив и Лайпциг обсъди кметът Костадин Димитров със саксонската принцеса Теофана фон Саксен и почетния консул на България в провинция Саксония Хайко Шмидт. „Пловдив е сред най-добре развитите индустриални дестинации в Югоизточна Европа. Тракия икономическа зона е един от ярките примери с над 200..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

За пловдивските зрелостници втората матура била по- лесна от тази по БЕЛ

Над 4700 зрелостници от Пловдив и областта се явявиха на втората матура. Те писаха по вариант 1 на задължителната матура.  Най-много зрелостници избраха да проверят знанията си по английски език, следвани от философия, биология и предприемачество и география. Най-малко бяха желаещите за ДЗИ по информационни технологии, информатика, химия и..

публикувано на 20.05.24 в 13:18