Община Хисаря стартира днес културната си програма с Първи античен фестивал „Диоклецианополис - Кръстопът на времето“.
Фестивалът е посветен на 1730 години от основаването на античния град Диоклецианополис и 60 години от обявяването на съвременния град Хисаря. В трите фестивални дни, чрез реконструкции на исторически събития и въздействащи спектакли ще бъде пресъздадено древното ни минало.
Програмата ще започне тази вечер със запалване на фестивалния огън и спектакъл за основаването на града от император Диоклециан. В негова чест ще се извършат ритуали и молитва за здравето на императора. Кметът на града Ива Вълчева ще даде началото на тридневния фест. Събота и неделя на различни места из Археологическия резерват на Хисаря, ще бъдат разположени античен пазар, демонстрации на занаяти (грънчарство, монетосечене, бижутерство), сцени за антична мода, антична поезия, както и възстановки на съдебни процеси срещу спекулата и срещу християни, каквито са били по времето на император Диоклециан.
На арената на древния амфитеатър ще има демонстрации на военна екипировка, отбранителни техники, гладиаторски борби и битка между римляни и варвари. Гражданите и гостите на града ще могат да се забавляват с антични игри като стрелба с лък, ателие за направа на антични кукли, писане на латински и гръцки език, различни настолни игри от древността.
Акцент на Античния фестивал е най-новото издание на Археологическия музей – „Пилигрим. Мистичните пътеки на Хисаря“. Книгата представя религиите, които съжителстват в града – езичество, православие, католицизъм и мюсюлманство чрез пет туристически маршрута с посещение на антични и съвременни храмове. Спектакълът „Пътят на вярата“, който зрителите ще могат да гледат на втория фестивален ден, ще представи епископите на Диоклецианополис, участвали във Вселенските събори през 5 век и посрещането на съвременните пилигрими, извървели „мистичните пътеки на Хисаря“.
Организатори са Община Хисаря, Археологически музей - Хисаря и Сдружение „Mos Maiorum Ulpiae Serdicae“. В програмата се включват „Театър без диплома“, Група за театрално изкуство към ОУ „Васил Левски“ и ученици от ОУ „Христо Смирненски“ град Хисаря. Заради фестивала ще бъде въведена временна организация на движението в курортния център. Ограничено ще е преминаването на автомобили по ул. „Крепостна“ в посока Южна крепостна порта „Камилите“ към бул. „Иван Вазов“.
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А, Хермес, 2024. Павел Вежинов. Улица..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.