„Скритите аспекти в дерматоалергологията и имуномедиираните заболявания“ е темата на XV Конференция по Дерматоалергология и 3-то практическо училище по Дерматоалергология, която ще се проведе от 5-7 април в Пловдив. Форумът има за цел да разкрие новите диагностични и терапевтични стратегии в областта на имуно-медиираните заболявания и дерматоалергологията, нежеланите лекарствени реакции към новите лекарства, алергените в храните и психосоматичните аспекти при кожните заболявания.
В рамките на конференцията ще се проведат и практически курсове предназначени, както за начинаещи, така и за опитни дерматолози, които искат да усъвършенстват своите умения в дерматоскопията и отчитане на релевантността на резултатите при дерматоалергологичните тествания. Организатор на конференция е Българското дерматологично дружество и ще участват специалисти от цялата страна.
Повече по темата може да чуете от доц. Румяна Янкова, завеждащ сектор по алергология и дерматология към УМБАЛ „Пълмед“ и зам.председател на секцията по Дерматоалергология към Българско дерматологично дружество - организатор на форума.Атопичния дерматит е сред заболяванията, които ще бъдат дискутирани от участниците във форума. Още повече, че според специалистите изключително много зачестиха случаите на атопичен дерматит у нас, а за последните 20 години всяко пето дете страда от кожното заболяване.
В България от заболяването страдат близо 600 хиляди възрастни и около 200 хидяди деца. Доклад за качеството на живот на пациенти с атопичен дерматит в България през 2023г., изготвен от Асоциация на пациенти с автоимунни заболяванияда, показва основните проблеми на юношите и възрастните пациенти с това заболяване в България. Той е на база дъбочинни интервюта по метода лице в лице с пациети от различни възрасти.
Повече за проблемите на хората с това заболяне и какво е установено от изследването може да чуете от прикачения звуков файл и от разговара на Елена Крушкова с Анета Драганова, председател на пациентската организация и Николай Недялков член на организацията.
2025 червени яйца боядисаха на Велики четвъртък в Бачковския манастир. Доброволци от Пловдив, Бачково и Банско се включиха в боядисването на яйцата. Според традицията яйцата се багрят в червено, тъй като символизират кръвта на Иисус Христос. Доброволци разказаха, че при варенето на яйцата нито едно от тях не се спуква или чупи. Според..
На днешния Велики четвъртък над 180 деца се включиха в боядисването на великденски яйца в двора на митрополитския храм "Света Марина" в Пловдив. За 16-та поредна година то се организира от Пловдивската света митрополия с благословията на митрополит Николай. Тази година децата бяха посрещнати от епархийския духовен надзорник архимандрит..
Пролетната залесителна кампания в Пловдив завърши успешно с 440 новозасадени дръвчета и близо 6000 храста. Дейностите бяха организирани от ОП „Градини и паркове“, като залесителни екипи работиха във всички райони на града. Залесени бяха ключови градски пространства и пътни артерии, включително продължението на парк „Лаута“, по бул. „Никола..
Живеещите в Дома за стари хора „Василий Велики“ в Пловдив ще бъдат настанени в бившата Белодробна болница. Преместването се налага за година заради основния ремонт, който ще бъде направен на Дома. Предложението на заместник-кмета Николай Бухалов ще се гледа на сесия на Общинския съвет идния четвъртък. В Дома за стари хора живеят около 160 души,..
Пиян и без книжка шофьор предизвика катастрофа на главния път Пловдив – Хасково. Инцидентът е станал в района на комплекс „Кемера“, където лек автомобил „Опел“ ударил странично изпреварваната от него „Тойота“. Блъснатата кола изхвърчала от шосето и се ударила в крайпътно дърво. В болница с различни травми са настанени пътуващите в нея..