Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Жоржета Чолакова за юбилея на сп. „Славянски диалози“

| Интервю
В Клуб "Неделя"  ни гостува проф. д.ф.н. Жоржета Чолакова- преподавател по чешка литература и по славянски литератури към Катедрата по славистика в ПУ „Паисий Хилендарски“. Поводът за тази среща е двадесетата годишнина от излизането  на сп. „Славянски диалози“, което излиза от 2004 г. като официално издание на Филологическия факултет на  университета, чийто  инициатор и главен редактор е тя.
-Как се роди идеята за сп. "Славянски диалози"?
-Първият брой на списание „Славянски диалози” се появи през 2004 г. През лятото на 2002 г. се завърнах от Франция и изведнъж се озовах в уж познато и любимо място, но в него се почувствах чужденец. Най-напред през 2003 г. организирах първата голяма международна конференция във Филологическия факултет на Пловдивския университет, в която взеха участие над 300 университетски преподаватели от четири континента, създадох много нови контакти, в резултат на които се подписаха международни договори с европейски университети, а успешният опит от издаването на вестник „Рефле” ми даде кураж да предприема издаването на списание. Разбира се, това стана възможно благодарение на факта, че намерих съмишленици, с повечето от които и днес ме свързва истинско приятелство.  Първите бяха доц. д-р Юлиана Чакърова – ерудиран езиковед и изключителен специалист в областта на руската лингвистика, и доц. д-р Николай Нейчев – най-значимият у нас специалист по Достоевски и руската литература на ХIХ в. Списанието има разнообразни рубрики, в които участват чуждестранни и български учени и преводачи. В него също така правят своите изследователски и преводачески дебюти наши студенти слависти. Редица положителни отзиви за списанието излязоха в чужбина, но с изключение на някои обяви по повод излизането на нов брой (които ние си пишем) то не е отразено в българското медийно пространство. През последните няколко години имаше обективни трудности, които попречиха на регулярното му излизане, но предстои появата на няколко броя. Нямаме осигурено финансиране и единствено Филологическият факултет и в два случая по линия на университетските научни проекти се покриха част от издателските разходи, а липсващите средства се осигуряват за всеки брой с много усилия по линия на спонсорството, а понякога и с част от университетските ни заплати... Тук е моментът да благодаря на тези институции и приятели, които са ни помагали – AIG, Полският институт и Чешкия център в София, г-н Людмил Янев.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за Елена Рьорих и нейното наследство

Тази събота чрез издателят Валентин Марков в "Срещите" гостува голямата дама на Русия - Елена Рьорих. Философ, изследовател, писател. Дамата, която изрече думите:"Омразата никога не се унищожава от омраза. Само доб, такъв е вечният закон". И още една нейна поръка:" Есмихнете се на трудностите по пътя си. Гарантирам ви, че ще спечелите".  Слушайте..

обновено на 12.04.25 в 09:24

Пазарджик е домакин на благотворителен литературен базар

Благотворителен литературен базар се открива в Пазарджик тази събота в 10:30 часа на площад „Константин Величков“. Инициативата е на сърцатия учител по история и цивилизация в местното училище „Георги Брегов“ Илия Михайлов, който е и писател.  Така вече традиционните акции, в които със своите книги той е подкрепял различни каузи през годините,..

публикувано на 12.04.25 в 08:52

Великденски настроения в Градската градина в Пловдив

С концерти и представления продължават „Великденските настроения в Градската градина“, чийто организатор е пловдивския район „Централен“. Тридневни събития радват пловдивчани и гостите на града на Лазаровден и Цветница. Съботната програма започва в 10 часа с музикални настроения от училищата и читалищата в района. Децата ще представят..

публикувано на 12.04.25 в 08:22

Великите европейци - Фридрих Ницше

Тази музика е на един почти неизвестен за широката публика композитор, но иначе безкрайно известен мислител - Фридрих Ницше, филолог, философ, писател. Освен като композитор, в България той не е особено известен и като поет, макар че и философията му се състои от много поезия. Преди около век негови стихове превеждат Пенчо Славейков и Гео Милев. Но ето..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Изложба търг "В помощ на парка" в НБ "Иван Вазов"

Днес от 18:00 часа в Народна библиотека „Иван Вазов“ ще се състои изложба търг под надслов „В помощ на парка“. В експозицията ще бъдат подредени живописни платна от пленера „Творците“, а организатор на събитието е Ротари клуб Пловдив – Пълдин. В търга ще бъдат включени картини на известни пловдивски творци като Ели Станчева, Маргарита..

публикувано на 11.04.25 в 05:53