Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Жоржета Чолакова за юбилея на сп. „Славянски диалози“

| Интервю
В Клуб "Неделя"  ни гостува проф. д.ф.н. Жоржета Чолакова- преподавател по чешка литература и по славянски литератури към Катедрата по славистика в ПУ „Паисий Хилендарски“. Поводът за тази среща е двадесетата годишнина от излизането  на сп. „Славянски диалози“, което излиза от 2004 г. като официално издание на Филологическия факултет на  университета, чийто  инициатор и главен редактор е тя.
-Как се роди идеята за сп. "Славянски диалози"?
-Първият брой на списание „Славянски диалози” се появи през 2004 г. През лятото на 2002 г. се завърнах от Франция и изведнъж се озовах в уж познато и любимо място, но в него се почувствах чужденец. Най-напред през 2003 г. организирах първата голяма международна конференция във Филологическия факултет на Пловдивския университет, в която взеха участие над 300 университетски преподаватели от четири континента, създадох много нови контакти, в резултат на които се подписаха международни договори с европейски университети, а успешният опит от издаването на вестник „Рефле” ми даде кураж да предприема издаването на списание. Разбира се, това стана възможно благодарение на факта, че намерих съмишленици, с повечето от които и днес ме свързва истинско приятелство.  Първите бяха доц. д-р Юлиана Чакърова – ерудиран езиковед и изключителен специалист в областта на руската лингвистика, и доц. д-р Николай Нейчев – най-значимият у нас специалист по Достоевски и руската литература на ХIХ в. Списанието има разнообразни рубрики, в които участват чуждестранни и български учени и преводачи. В него също така правят своите изследователски и преводачески дебюти наши студенти слависти. Редица положителни отзиви за списанието излязоха в чужбина, но с изключение на някои обяви по повод излизането на нов брой (които ние си пишем) то не е отразено в българското медийно пространство. През последните няколко години имаше обективни трудности, които попречиха на регулярното му излизане, но предстои появата на няколко броя. Нямаме осигурено финансиране и единствено Филологическият факултет и в два случая по линия на университетските научни проекти се покриха част от издателските разходи, а липсващите средства се осигуряват за всеки брой с много усилия по линия на спонсорството, а понякога и с част от университетските ни заплати... Тук е моментът да благодаря на тези институции и приятели, които са ни помагали – AIG, Полският институт и Чешкия център в София, г-н Людмил Янев.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11

Писателката Неда Антонова в "Срещи" тази събота

За любовта и смъртта на "Първия след Бога".  С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е?  И още куп, куп питания, за които и до..

обновено на 15.02.25 в 10:10