Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Яна Делирадева за турнето на хор "Детска китка" в Япония

| Интервю
Хор "Детска китка" - Пловдив с диригент Яна Делирадева
Снимка: архив


В  Клуб "Неделя" посрещнахме Яна Делирадева- диригент на хор "Детска китка" и хористката Ирена Димитрова, които  споделиха впечатления от триумфалното турне на хора в Япония.
-Успяхте ли вече да се върнете към българското време - поне като часова разлика?
Делирадева:
-Мисля, че все още се опитвам, но в обратната посока беше още по- трудно. Понеже имах много ангажименти реших, че 
по време на полета мозъкът ми ще спи. Часовата разлика, преди да сменим времето, е седем часа напред , защото са на изток.
-Вярно ли е че, Япония живее в друго време и кое е то?
Делирадева:
-Много голям въпрос задавате! Не знам, много е различно в Япония, от Европа , от България, това със сигурност мога да кажа, но не бих могла толкова кратко време да извадя толкова сериозни изводи. Много е различно, любопитно. Бих искала и при нас да е така.Като дисциплина, като уреденост, като предвидимост , може би. Но нищо не е същото, нито храната , нито начина, по който общуват хората, нито архитектурата, която виждаме. Ирена също може да каже какво е видяла.
Ирена:
-За нас очакването беше, че отиваме в бъдещето, тъй като зададохте въпроса "в какво време е Япония?", но отиваш там и виждаш, че това са едни нормални хора. Те живеят като нас, но същевременно по коренно  различен начин като манталитет, но далеч не са толкова напред , колкото си мислим, наистина...Повечето хора си представят , че всичко там е модифицирано, технологизирано, но няма такъв непреодолим напредък.
-Всъщност как се случи това турне, толкова дълго подготвяно, чакано - още от 2020 година?
Делирадева:
-Още 2019! Причината да отидем сега в Япония е, че през 2019 година , когато Пловдив бе европейска столица на културата, фондацията "Ию Джапан Фест", която се знимава само с износ на културна продукция от Япония към европейските столици, се бяха свързали с фондация " Пловдив 2019" във връзка с изнасяне на културна продукция към Пловдив  и едно от нещата, които искаха да изнесат при нас бяха два японски детски хора- единият се казва "Литъл финикс"- малкия феникс от много китен и красив град- Юнаго, и другия хор се казваше "Фени"от град Токурадзава- градът на анимационния герой Тотуро...

Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Почитаме Св. Климент Охридски

Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски.  Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език.   Основател е на Охридската книжовна школа.  Българската православна църква го  тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..

публикувано на 25.11.24 в 07:49

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37